Raymond: "Fedora to przeżytek. Wybieram Ubuntu"

Eric Raymond to znany deweloper open source i współzałożyciel organizacji Open Source Initiative zajmującej się aktywną promocją oprogramowania FOSS. Ten sam Raymond od wczoraj stał się znany z jeszcze innego powodu - otwarcie skrytykował on Fedorę i zadeklarował, że po trzynastu latach przywiązania do Red Hata przechodzi na Ubuntu.

Ubuntu 8.04 PL - wersja ostateczna już do pobrania!

24 kwietnia 2008 roku została udostępniona ostateczna oficjalna wersja systemu Ubuntu 8.04 LTS. Aby ją pobrać i przetestować, skorzystaj z tego odsyłacza (wydanie 32-bitowe).

Inne edycje oraz kompilacje 64-bitowe znajdziesz klikając link [ zobacz wszystkie wersje tego programu ].

Jako powód rezygnacji z Fedory Raymond podał sporą liczbę technicznych problemów z systemem operacyjnym. Jego zdaniem w ciągu pięciu ostatnich lat rozwijana przez Red Hata dystrybucja spadła do poziomu, który trudno uznać za akceptowalny - choć jeszcze całkiem niedawno korporacja nosiła zasłużone miano lidera rynku open source.

Spośród największych wpadek wymienił ślimaczący się rozwój pakietów RPM, olbrzymie problemy ze zdobyciem właściwego udziału na rynku czy niezdolność deweloperów do udostępnienia wraz z systemem zamkniętych kodeków multimedialnych. Nie wahał się też przyznać, że ma poczucie, iż Fedora staje się dystrybucją bez znaczenia.

Zobacz również:

  • Użytkownicy Ubuntu 23.10 wezwani do aktualizacji systemu
Raymond: "Fedora to przeżytek. Wybieram Ubuntu"

Odświeżony ekran startowy GNOME w Fedorze 7

Jego zdaniem na wszystkich polach, z których system Red Hata wstydliwie się wycofał, pojawił się nowy gigant - Ubuntu. Podczas gdy Fedora skupia się wyłącznie na otwartym oprogramowaniu, Shuttleworth wykazuje się znacznie większym wyczuciem, co jest istotne dla użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200