Ratunek na wyciągnięcie ręki

Kilka tygodni temu wystartował pierwszy ogólnopolski system przywoływania pomocy - Linia Życia.

Kilka tygodni temu wystartował pierwszy ogólnopolski system przywoływania pomocy - Linia Życia.

Ratunek na wyciągnięcie ręki

Marcin Marszałek, dyrektor ds. operacyjnych w firmie Polski System Teleopieki

Za granicą już kilkadziesiąt lat temu dostrzeżono w tym nie tylko szansę na ratowanie życia tysiącom ludzi, ale także potencjalnie atrakcyjną perspektywę biznesową. W Skandynawii, Wlk. Brytanii i USA od ponad 20 lat działa sektor tzw. alarmów socjalnych.

W Polsce pierwszy ogólnopolski Osobisty System Wzywania Pomocy - pod nazwą "Linia Życia" - uruchomiła firma Polski System Teleopie-ki (PST). Jego abonenci, określani przez PST jako "podopieczni", wyposażeni w specjalny nadajnik, przypominający nieco brelok, otrzymują możliwość kontaktu z ogólnopolskim telecentrum, którego dyspozytorzy zostali przeszkoleni we wstępnym zdiagnozowaniu zgłoszenia i mogą powiadomić o pojawiającym się zagrożeniu odpowiednie służby lub osoby wskazane przez "podopiecznego". Dzięki nadajnikowi i terminalowi głośnomówiącemu zyskuje on możliwość powiadomienia telecentrum nawet wtedy, gdy został unieruchomiony.

Linia Życia wykorzystuje rozwiązanie Contactis ContactCenter firmy Wind Telecom i aplikację CoBiS firmy . "Ten ostatni system to aplikacja billingowa, w której bazie danych przechowywane są jednak również informacje na temat podopiecznego, jego adresu, przebytych chorób, przyjmowanych leków, istotne z punktu widzenia ewentualnej akcji ratunkowej, a także informacje na temat telefonów alarmowych jednostek położonych najbliżej miejsca zamieszkania podopiecznego" - mówi Marcin Marszałek, dyrektor ds. operacyjnych w PST.

Call center zostało zbudowane na bazie centrali Siemens HiPath 3000, z dwoma niezależnymi łączami. Do tego dochodzą nadajniki zapewniające łączność bezprzewodową i podłączone do linii telefonicznej terminale alarmowe zaprogramowane na bezpośredni kontakt z Centrum Alarmowym PST. Działają one w trybie "półdupleks", który pozwala na prowadzenie rozmowy, a także umożliwia opiekunowi z telecentrum nasłuchiwanie tego, co dzieje się w domu podopiecznego.


TOP 200