Ratownik serwerów

Aplikacja Remote Recover umożliwia zdalne naprawianie partycji dyskowych i plików na serwerach i stacjach Windows NT 4.0.

Aplikacja Remote Recover umożliwia zdalne naprawianie partycji dyskowych i plików na serwerach i stacjach Windows NT 4.0.

Remote Recover to narzędzie pomocne dla tych administratorów, którzy często zapominają o obowiązkowym, regularnym tworzeniu kopii bezpieczeństwa systemu oraz dyskietki awaryjnej, zawierającej m.in. informacje o konfiguracji dysków. Aplikacja umożliwia dostęp do danych na uszkodzonych serwerach i stacjach roboczych Windows NT 4.0 nawet wtedy, gdy system nie chce się uruchamiać, np. niebieski ekran komunikujący błąd wyświetlany jest każdorazowo podczas startu systemu. Zazwyczaj w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak reinstalacja systemu, gdyż dostęp do partycji typu NTFS nie jest możliwy z poziomu sesji DOS bez zastosowania specjalistycznych narzędzi.

Zdalne odtwarzanie

Aplikację Remote Recover opracowała firma Winternals Soft-ware, twórca aplikacji NTFSDOS. Narzędzie składa się z dwóch elementów: dyskietki startowe, oraz modułu służącego do przejęcia kontroli nad uszkodzonym serwerem.

Dyskietka nie jest, niestety, uniwersalna i wymaga umieszczenia na niej DOS-owego sterownika do karty sieciowej wykorzystywanej w uszkodzonym serwerze. Po przygotowaniu takiej dyskietki należy doinstalować na niej część serwerową programu Remote Recover i określić np. numer IP, który będzie wykorzystywany przez uszkodzoną stację.

Dyski jak własne

Komponent kliencki aplikacji Remote Recover może pracować na dowolnym działającym serwerze bądź stacji z systemem Windows NT 4.0. Automatycznie wykrywa on wszystkie zainstalowane w danej podsieci komponenty serwerowe i umożliwia administratorowi podłączenie dysków znajdujących się w uszkodzonych serwerach jako wirtualne lokalne dyski twarde - bez względu na to, czy znajdujące się na nich partycje są formatu FAT czy NTFS.

Wtedy administrator może wykonywać na nich wszelkie operacje, które może zrealizować na normalnych lokalnych dyskach twardych. Może poddać je repartyc-jonowaniu, naprawiać za pomocą narzędzia CHKDSK, formatować partycje, a także wykonywać wszelkie operacje na plikach.

Aplikację Remote Recover można także wykorzystać do naprawiania systemów na stacjach roboczych z systemami Windows 95 i Windows 98 pracującymi na partycjach FAT32. Aby jednak zrealizować tę funkcję, konieczne jest wzbogacenie tego narzędzia o aplikację FAT32 tego samego producenta.

Windows 2000

Remote Recover jeszcze nie umożliwia kontroli nad serwerami z systemem Windows 2000. Producent zapowiada, że w najbliższych miesiącach dostarczy nową wersję pakietu z takimi funkcjami. Będzie ona bezpłatnie dostępna dla wszystkich nabywców aktualnie dostępnej wersji pakietu.

--------------------------------------------------------------------------------

Remote Recover 1.01

Producent: Winternals Software,http://www.winternals.com

Wymagania: Windows NT 4.0 Server lub Workstation

Cena: 299 USD


TOP 200