Raspberry Pi - z 512 MB RAM

Miniaturowy komputer Raspberry Pi doczekał się modernizacji - wyposażony w dwa porty USB oraz Ethernet model B otrzymał 512 MB pamięci RAM. To dwukrotnie więcej niż w pierwszej wersji tego modelu.

Założyciel Raspberry Pi Foundation (organizacji, która stworzyła i rozwija komputer), Eben Upton, napisał w oficjalnym blogu Raspberry Pi, że użytkownicy od dawna prosili o rozbudowanie pamięci RAM. "Najczęściej słyszeliśmy głosy o wprowadzenie kolejnego modelu - mógłby być nawet nieco droższy [B kosztuje 35 USD - red.], ale powinien mieć 512 MB RAM-u. Dzięki temu użytkownicy mogliby wykorzystać Pi jako komputer ogólnego przeznaczenia lub do pewnych specjalistycznych zastosowań, w których 256 MB pamięci to po prostu za mało" - tłumaczył Upton.

Ostatecznie nie zdecydowano się jednak na wprowadzanie nowego modelu - zamiast tego B został wyposażony w dwukrotnie więcej pamięci RAM (przy zachowaniu dotychczasowej ceny). Wszyscy, którzy już zamówili model B - ale ich zamówienie nie zostało jeszcze zrealizowane - otrzymają wersję z 512 MB.

Zobacz również:

  • Rosyjskie firmy szukają ratunku, przechodząc gremialnie na narzędzia bazujące na otwartym kodzie

Decyzja o utrzymaniu ceny na poziomie 35 USD - mimo zastosowania droższych komponentów jest dość zaskakująca. Warto jednak pamiętać, że przedstawiciele Raspberry Pi Foundation wielokrotnie podkreślali, iż ich celem jej działalności nie jest zarabianie - chodzi raczej o promowanie wynalazczości, hobbystycznego programowania oraz zachęcenie młodych ludzi do eksperymentowania z komputerami.

Przypomnijmy: komputer Raspberry Pi zbudowany jest w oparciu o układ Broadcom BCM2835 SoC (system on a chip), na który składają się: procesor ARM1176JZF-S 700 MHz, układ graficzny VideoCore IV oraz 256/512 MB pamięci RAM. Urządzenie nie ma wbudowanego nośnika danych - jego funkcję mogą pełnić karty pamięci SD lub zewnętrzny napęd podłączony via USB. Zastosowany system operacyjny to GNU/Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200