Raptor - nowy mainframe IBM

IBM oficjalnie zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży na początku kwietnia 2002 nowego serwera typu mainframe z800 (robocza nazwa Raptor; linia zSeries), który ma stawić czoła podobnego rodzaju systemom oferowanym przez Sun Microsystems, Compaq i Hewlett-Packard.

IBM oficjalnie zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży na początku kwietnia 2002 nowego serwera typu mainframe z800 (robocza nazwa Raptor; linia zSeries), który ma stawić czoła podobnego rodzaju systemom oferowanym przez Sun Microsystems, Compaq i Hewlett-Packard.

Serwer został sklasyfikowany przez producenta jako podstawowy system mainframe klasy średniej. IBM ma nadzieję, że atrakcyjna cena i szereg opcji oferowanych przez z800 zwiększą zainteresowanie użytkowników tego typu serwerami.

Zobacz również:

  • Stacje dokujące do laptopów biznesowych - USB C vs Thunderbolt
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?
  • IBM chroni swoje systemy mainframe przez atakami wykorzystującymi komputery kwantowe

Serwer z800 wyposażono w najnowsze rozwiązania firmowe. Zawiera on obsługę klastrów (Parallel Sysplex) i HiperSockets (technologię sieciową zintegrowaną z TCP/IP, pozwalającą tworzyć wirtualne serwery). IBM twierdzi, że w połączeniu z technologią wirtualizacji z/VM serwer z800 jest w stanie skonsolidować, jako jedno fizyczne urządzenie, od 20 do kilkuset serwerów intelowskich.

IBM ujawnił po raz pierwszy szczegóły konstrukcji serwera Raptor pod koniec stycznia 2002, gdy prezentował swoje zamierzenia dotyczące dalszego rozwoju produktów linii zSeries, pracujących pod systemem Linux. Producent nie wspomniał wtedy, że przygotowuje nową wersję systemu operacyjnego z/OS (oprogramowanie stosowane w środowisku serwerów "mainframe"). Model z800 będzie sprzedawany z nowym systemem operacyjnym o nazwie z/OS.e (zaprojektowanym z myślą o obsłudze typowych aplikacji e-biznesowych), który według IBM powinien zwiększyć zainteresowanie użytkowników tym serwerem.

System operacyjny z/OS.e jest oparty na tym samym kodzie co system z/OS i zawiera rozwiązania, pozwalające przenosić większość aplikacji mainframe do środowiska Web. z/OS.e obsługuje aplikacje, takie jak: DB2, WebSphere, MQSeries, i programy Java. Niektóre tradycyjne technologie mainframe (w tym CICS, IMS, Fortran i Cobol) nie są jednak obsługiwane przez system z/OS.e.

Ponieważ z/OS.e nie obsługuje wielu starszych aplikacji, IBM ustalił cenę Raptora na poziomie nie odbiegającym wiele od ceny systemów linuksowych. Serwer z800 dostarczany z systemem operacyjnym z/OS.e kosztuje ok. 400 tys. USD (dla porównania: najtańszy model z900 to 750 tys. USD). Użytkownicy będą mieli do wyboru osiem wersji produktu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200