Raport: wynagrodzenia w IT wróciły do poziomu sprzed pandemii

Liczba ofert pracy w IT w III kwartale br. wzrosła prawie o 1/4 w stosunku do okresu kwiecień-czerwiec – wynika z analiz platformy rekrutacyjnej inhire.io. Ogólny poziom wynagrodzeń w branży wzrósł jednocześnie o 10%, co oznacza, wracając tym samym do poziomu sprzed wybuchu epidemii koronawirusa.

Inhire.io to platforma do rekrutacji specjalistów IT, działająca w oparciu o społeczność wyselekcjonowanych kandydatów. Jej analitycy oceniają, że branża IT w obliczu pandemii COVID-19 skutecznie przestawiła się na model pracy zdalnej. Popyt na doświadczonych pracowników w branży stale rośnie, a proponowane stawki wciąż uznawane są za jedne z najwyższych.

Najnowszy raport przygotowany przez specjalistów inhire.io, „IT Market Snapshot Q3 2020”, wskazuje, że na wysokim poziomie utrzymuje się zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów IT. W III kwartale br. ponad 48% ofert pracy zaadresowanych było do pracowników mogących pochwalić się co najmniej średnim doświadczeniem zawodowym, a niemal 46% dotyczyło seniorów / ekspertów. Jednocześnie oferty pracy na stanowiskach junior „zniknęły z rynku” – takich ogłoszeń w omawianym okresie było zaledwie 6%.

Zobacz również:

  • Wzrost sektora nowoczesnych usług dla biznesu
  • Apple wyjaśnia dlaczego pozbywa się starych aplikacji z App Store
  • Polskie firmy sięgają coraz częściej po informatyków zza naszej wschodniej granicy

W okresie lipiec-wrzesień wzrosła liczba publikowanych ogłoszeń jak też liczba publikujących je firm (odpowiednio o 24 i 22%). Specjalistów IT najaktywniej rekrutują firmy warszawskie, krakowskie, wrocławskie i poznańskie.

Średnie zarobki w porównaniu z II kwartałem wzrosły o 10%. Ponadto, pod względem wynagrodzenia na tych samych stanowiskach w różnych miastach w Polsce, dysproporcje zacierają się – przekonują autorzy badania. Górne widełki zarobków w Warszawie na umowach B2B osiągają kwotę rzędu 17,9 tys. zł. Niewiele mniej, bo 17,8 tys., oferują firmy z Gdańska. W Krakowie przeciętny poziom zarobków mieści się w kwocie ok. 14,5 tys. zł.

Najwyższe wynagrodzenia są oferowane programistom pracującym w języku Scala, jednak takich ofert jest bardzo mało. Pozostałe dochodowe języki programowania to m.in. Java i C.

Raport: wynagrodzenia w IT wróciły do poziomu sprzed pandemii

Średnie maksymalne widełki zarobków - języki programowania (źródło: inhire.pl)

Zrównuje się też poziom płac dla pracowników wykonujących pracę w trybie zdalnym i stacjonarnym, jednak ta sytuacja dotyczy jedynie osób na stanowisku Mid i Senior.

Jak podkreśla Michał Gąszczyk CEO inhire.io, jednym z ważniejszych czynników w procesie rekrutacji w branży IT stała się informacja o zarobkach na danym stanowisku – wynika to z bardzo dużej liczby publikowanych ofert. I chociaż firmy coraz chętniej publikują ogłoszenia z uwzględnieniem widełek płacowych, to wciąż przeważająca część pracodawców – ponad 2/3 – nie chce ujawniać kwot oferowanego wynagrodzenia w treści anonsów.

„Mediana rozpiętości widełek w branży jest jednak dość wysoka – w uśrednieniu górne widełki niejednokrotnie stanowią nawet 145% tych dolnych”
– komentuje.

Dobre nastroje panujące ostatnio w polskiej branży technologicznej potwierdza badanie Barometr ITX. Aż 72% objętych analizą firm zanotowało we wrześniu wzrost przychodów w porównaniu z sierpniem, a 72% badanych firm IT w październiku planowało zwiększyć zatrudnienie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200