Raport wynagrodzeń

Badanie wynagrodzeń przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Technologii Informacyjnych (ITAA), dokładnie odzwierciedla problemy sektora IT w ciągu ostatniego roku.

Z raportu wynika, że amerykańscy menedżerowie musieli się pogodzić z obniżką ich pensji na przestrzeni ostatniego roku, zaś specjaliści IT średniego szczebla mogli liczyć jedynie na niewielkie podwyżki. Zgodnie z wynikami badań wynagrodzenie dyrektora zarządzającego w firmie nowych technologii spadło z 409 tysięcy USD w 2000 roku do 350 tysięcy USD w 2001. Pensja menedżera IT obniżyła się z 203 tysięcy USD w roku 2000 do 192 tysięcy USD w tym roku. Wynagrodzenie administratorów LAN wzrosło nieznacznie na przestrzeni ostatniego roku, z 51 do 54 tysięcy USD.

Wszyscy podkreślają zgodnie, że informatycy w całym kraju mogą się spodziewać co najwyżej minimalnych podwyżek, a w niektórych rejonach kraju mogą ich dotknąć drastyczne obniżki wynagrodzeń. W ciągu 2001 roku wiele projektów zostało zamrożonych lub przesuniętych w czasie. To z kolei powoduje mniejsze zapotrzebowanie na specjalistów IT. Wielu z nich cieszy więc sam fakt posiadania pracy, o podwyżkach na razie nie myślą.

Według analityków ta sytuacja ma również swoje dobre strony, gdyż sprowadza wynagrodzenia specjalistów IT do normalniejszego poziomu.