Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia

Microsoft Excel 97. Arkusz kalkulacyjny Microsoftu umożliwia umieszczenie w tworzonych za jego pośrednictwem arkuszach z danymi specjalnej funkcji CALL, pozwalający na wywołanie z poziomu dokumentu zewnętrznego pliku wykonywalnego. Możliwość taka stwarza jednak istotne zagrożenie. Prawdopodobne jest, że osoba nieuprawniona po przesłaniu innej osobie arkusza zawierającego taką funkcję będzie chciała uruchomić za jej pośrednictwem zewnętrzny plik EXE, powodujący zawirusowanie komputera lub instalujący na nim np. narzędzie do podglądania zawartości dysku twardego.

Microsoft pod adresemhttp://officeupdate.microsoft.com/downloadDetails/xl97cfp.htm udostępnił specjalną poprawkę do Excela, która eliminuje ten problem. Po jej zainstalowaniu wywołanie funkcji CALL będzie możliwe jedynie z poziomu makr zawartych w programie, a te są tworzone bezpośrednio przez użytkownika.

Dokładny opis problemu znajduje się pod adresemhttp://support.microsoft.com/support/kb/articles/q196/7/91.asp.

<hr size=1 noshade>

Microsoft Windows 98. Wbrew pozorom nowy system operacyjny Microsoftu nie radzi sobie najlepiej z zaawansowanymi konfiguracjami multimedialnymi. Komputer z interfejsem ACPI (Advanced Configurations and Power Interface) wyposażony w kartę graficzną z interfejsem AGP oraz aplikacja korzystająca z DirectX 6.0 to wybuchowa mieszanka. Jeśli taki program zostanie uruchomiony po wyjściu z trybu Suspend lub Standby, to komputer może się zawiesić. Błąd ten wyeliminuje zestaw poprawek do Windows 98.

<hr size=1 noshade>

Wymienione błędy i sposoby ich rozwiązania pochodzą z internetowego serwisu informacyjnego BugNet, w którym publikowane są informacje o błędach w popularnych programach. Serwis ten jest dostępny pod adresemhttp://www.bugnet.com.

Informacje o znalezionych błędach można wysyłać pocztą elektroniczną pod adres bugnet@bugnet.com.


TOP 200