Raport Symantec o bezpieczeństwie w roku 2011. Polska botnetowym rajem?

A w 2011 r. liczba luk w zabezpieczeniach urządzeń mobilnych wzrosła o 93%. Jednocześnie zwiększyła się liczba ataków wymierzonych w system operacyjny Android. Złośliwe oprogramowanie mobilne po raz pierwszy stanowiło rzeczywiste zagrożenie dla firm i konsumentów. Cyberprzestępcy zaczęli tworzyć nowe programy wykorzystujące specyficzne możliwości tych urządzeń. Zagrożenia te są związane z gromadzeniem danych, wysyłaniem treści i śledzeniem użytkowników.

Polska botnetowym rajem?

W roku 2011 Polska stanęła na podium, zajmując trzecie miejsce w regionie EMEA pod względem liczby komputerów działających w botnetach.

Zobacz również:

  • Mantis – to nazwa jednego z najgroźniejszych botnetów DDoS
  • Twitter codziennie usuwa ponad milion kont spamowych

"Dla cyberprzestępców korzystanie z komputerów-zombie jest bardzo wygodnym i dochodowym rozwiązaniem. W ten sposób ukrywają się ze swoją nielegalną działalnością za komputerami zwykłych użytkowników, dysponując jednocześnie ogromną mocą obliczeniową i szerokim pasmem internetowym do rozsyłania miliardów wiadomości typu spam dziennie" - powiedziała Jolanta Malak. "Dlatego przedsiębiorstwa i użytkownicy domowi powinni pamiętać o stosowaniu odpowiednich programów zabezpieczających oraz o instalowaniu aktualizacji - zarówno poprawek systemu operacyjnego, jak i aplikacji".

Polska zajęła też wysokie, bo 15 miejsce pod względem liczby zagrożeń komputerowych w rankingu światowym (rok temu była na 16 miejscu). Biorąc pod uwagę jedynie państwa regionu EMEA, Polska plasuje się w pierwszej dziesiątce, m.in. pod względem przechowywania stron wyłudzających dane (7 miejsce; awans o jedną pozycję), pochodzenia spamu wysyłanego przez komputery zombie (8 miejsce; spadek o jedną pozycję), ataków sieciowych (7 miejsce), a także ataków pochodzących bezpośrednio z internetu (9 miejsce; awans o jedną pozycję).

Pełny raport "Internet Security Threat Report"


TOP 200