Raport PIIT: Polacy chcą korzystać z sieci komórkowych 5G i 6G

57 proc. Polaków deklaruje, że chce korzystać z sieci komórkowych 5G czy 6G – brzmi główna konkluzja raportu „Postawy Polaków wobec nowych technologii”.

Gerd Altmann /Pixabay

Zgodnie z wynikami raportu, który na zlecenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji przygotowała sondażownia Kantar Polska oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) - aż 67 proc. przebadanych Polaków twierdzi, że „nauka i technologia sprawiają, że nasze życie jest łatwiejsze oraz bardziej komfortowe”.

To bardziej optymistyczny wynik w porównaniu z poprzednimi badaniami z 2021 roku.”

Jak wynika z raportu, postęp technologiczny w nierozerwalny sposób wiąże się z rozwojem sieci komórkowych. To trend zgodny z danymi rynkowymi udostępnianymi m.in. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, które od lat potwierdzają konsekwentny wzrost liczby użytkowników Internetu, także mobilnego. 68 proc. Polaków sądzi, że rozwój sieci komórkowych jest niezbędny do społeczno-gospodarczego wzrostu naszego kraju. Dzięki zasięgowi w telefonie czują się bezpieczniej, a łączność bezprzewodowa poprawia jakość ich życia.

Zobacz również:

  • HPE Aruba Networking poszerza ofertę z obszaru bezpieczeństwa i sieci dla MŚP
  • Huawei nadal numerem jeden w rozwoju sieci 5G

„Ponad połowa Polaków zamierza korzystać z 5G czy 6G i nawet zachęcać do tego innych” – zauważyła dr Urszula Soler z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL i, jak podkreśliła, aż dwukrotnie wzrósł odsetek Polaków, w porównaniu z poprzednimi badaniami, którzy są przekonani, że pole elektromagnetyczne (PEM) nie szkodzi.

Jak zauważył prof. Bohdan Rożnowski z Katedry Psychologii Pracy, Organizacji i Rehabilitacji Psychospołecznej Instytutu Psychologii KUL, pojawiają się w raporcie jednak i negatywne emocje, np. strach i niepewność. Zwłaszcza, jeśli chodzi o PEM.

„Emocje pojawiają się we wszystkich badanych grupach, nawet tych, które deklarują wysoki poziom korzystania z technologii. Jednak, co ciekawe, strach nie wyklucza pozytywnego nastawienia do PEM i regularnego używania technologii oraz urządzeń, które generują pole elektromagnetyczne” – wyjaśnił prof. Rożnowski.

Od lat największe, często sterowane z zewnątrz i bazujące na stereotypach i mitach, obawy części społeczeństwa budzi infrastruktura sieci komórkowych, m.in. ze względu na istnienie wspomnianego pola elektromagnetycznego. Aż 86 proc. badanych przez PIIT i KUL stwierdziło, że zetknęło się z informacjami na temat PEM, głównie w mediach ogólnopolskich i lokalnych, w trakcie rozmów z rodziną i znajomymi lub w mediach społecznościowych.

„Edukować należy wszystkie grupy. Także urzędników, zwłaszcza w małych miejscowościach i gminach. Może to przynieść same korzyści, gdyż to oni dla mieszkańców często stanowią pierwszą instancję, od której pozyskiwane są potrzebne informacje” – podkreślił Mateusz Górski, redaktor PST „Wspólnota”. Z kole prof. Andrzej Krawczyk wskazał „są takie środowiska, które w sposób naturalny należy edukować. Mam na myśli na przykład Uniwersytety Trzeciego Wieku, gdzie wśród uczestników występują większe niepokoje związane z nowymi technologiami”.

68 proc. respondentów odpowiedziało, że inwestycje w sieci komórkowe są fundamentem rozwoju Polski. Jako odpowiedzialnych za ten obszar wskazują po równo firmy telekomunikacyjne (71 proc.) oraz władze lokalne i samorządowe (69 proc.).

W trakcie badań respondenci zwracali uwagę na konieczność poprawy jakości połączeń z rodziną i znajomymi czy numerami alarmowymi, a także polepszenia warunków korzystania z nawigacji mobilnej. Inne obszary, których rozwój ułatwiłby Polakom życie, to m.in. bankowość elektroniczna, załatwianie spraw urzędowych czy zakupy online.

„68 proc. Polaków twierdzi, że rozwój sieci komórkowych jest fundamentem społeczno-gospodarczego rozkwitu kraju. Polacy są otwarci na nowe technologie. Odkrywanie korzyści płynących z powszechnej cyfryzacji powoduje wzrost akceptacji dla obecności technologii w naszym życiu” - podkreśliła dr Urszula Soler.

Pełen raport „Postawy Polaków wobec nowych technologii” dostępny jest pod tym linkiem.

Źródło informacji: PAP

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200