Raport Cert Polska pokazuje zagrożenia, z jakimi mieli w zeszłym roku do czynienia użytkownicy internetu

CERT Polska opublikował raport zatytułowany „Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu - raport roczny 2019”, w którym podsumowuje zarejestrowane przez niego zagrożenia, z jakimi mieli do czynienia w zeszłym roku polscy użytkownicy internetu, zarówno indywidualnie, jak i instytucjonalni.

CERT

Jest to bardzo obszerny, liczący sobie 148 stron raport. Na początku roku znajduje się tabela podająca, które sektory gospodarki zgłosiły najwięcej incydentów, których było 6500. Pierwsza piątka prezentuje się następująco: osoby fizyczne (1212 incydentów, co stanowi 18,7% wszystkich incydentów ), bankowość (1057 incydentów, 16,3%), media (748 incydentów, 11,5%), Handel hurtowy i detaliczny (624 incydenty, 9,6%) oraz Infrastruktura cyfrowa (550 incydentów, 8,5%).

Z raportu wynika, że zdecydowanie najpopularniejszym typem incydentu zgłaszanym w zeszłym roku do CERT Polska był phishing, stanowiący ponad połowę wszystkich przypadków (dokładnie 54,2%).

Zobacz również:

  • TikTok na cenzurowanym
  • Rosyjscy hakerzy próbują zakłócać pracę ukraińskiej sieci energetycznej
  • Raport specjalny Best in Cloud

I tak na ogólną liczbę 6484 odnotowanych incydentów, ataków typu phishing było 3516. W porównaniu do roku wcześniejszego udział incydentów phishingowych wzrósł o ok. 10 punktów procentowych

Phishing został zaliczony w raporcie do grupy zagrożeń Oszustwa komputerowe. W grupie tej (w której umieszczono też cztery inne kategorie zagrożeń, takie jak Nieuprawnione wykorzystanie zasobów, Naruszenie praw autorskich, Kradzież tożsamości i Niesklasyfikowane) znajduje się 63% wszystkich incydentów, Króluje tu phishing, gdyż inne wspomniane wyżej incydenty stanowią margines (odpowiednio 0,1%, 0,1%, 0,4% i 8,3%).

Pozostałe grupy incydentów to Obraźliwe i nielegalne treści (12,5% wszystkich incydentów), Złośliwe oprogramowanie (14,9), Gromadzenie informacji (1,5%), Próby włamań (1,2%), Włamania (2,5%), Dostępność zasobów (0,9%), Ataki na bezpieczeństwo informacji (o,6%), Podatne usługi (1,6%) i Inne (1,3%).

Cały raport dostępny jest tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200