Ransomware wkroczył do telewizorów

Do tej pory ransomware atakował wyłącznie komputery. Obecnie podobna „niespodzianka” może też spotkać użytkownika inteligentnego telewizora, którym zarządza oprogramowanie Android. Są już pierwsze doniesienia o tym, że ataki takie mają rzeczywiście miejsce i co gorsza przysparzają użytkownikom telewizorów nie lada kłopotów.

Okazuje się że historia telewizyjnego oprogramowania ransomware zaczęła się pod koniec 2015 roku. To właśnie wtedy jeden z informatyków pracujących w firmie Symantec zaraził takim oprogramowaniem swój własny telewizor, chcą w ten sposób zasygnalizować, że może to być poważny problem. I rzeczywiście miał rację, gdyż kilka dni temu oprogramowanie takie zaatakowało inteligentny telewizor firmy LG Electronics. Jest to pierwszy dobrze udokumentowany atak tego typu.

Użytkownik telewizora mieszkaniec USA) donosi, że ransomware zaatakował go po pobraniu do pamięci urządzenia aplikacji pozwalającej ściągać z internetu filmy. Telewizor został od razu zablokowany i szkodliwe oprogramowanie wyświetliło na ekranie żądanie zapłacenia okupu w wysokości 500 USA za przywrócenie odbiornika do normalnego stanu.

Zobacz również:

  • Jakie niesie za sobą zagrożenia ransomware BBBW, jak się chronić?
  • Najpopularniejsze zagrożenia pracy zdalnej oraz jak z nimi walczyć
  • Najdziwniejsze produkty z tegorocznych targów CES 2023

Producent telewizora (firma LG) poradziła użytkownikowi, aby zrobił reboot urządzenia naciskając w odpowiedniej kolejności i przytrzymując przez pewnie czas dwa przyciski. Telewizor wchodzi wtedy w tryb pracy “recovery”. Rozwiązuje to problem, ale telewizor wraca do fabrycznych ustawień co wiąże się z tym, że wszystkie ustawienia użytkownika i pobrane przez niego aplikacje są tracone.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200