Ranking przejrzystości

Finlandia może pochwalić się najbardziej przezroczystymi warunkami dla działania biznesu, zaś najbardziej niejasne i niestabilne warunki dla przedsiębiorców oferuje Indonezja.

Firma konsultingowa Kurtzman Group przygotowała "Opacity index", czyli indeks przejrzystości warunków prowadzenia biznesu. Indeks mierzy ryzyko powiązane z niejasnymi systemami prawnymi, przepisami, polityką gospodarczą, standardy corporate governance i korupcję w 48 krajach.

W ciągu ostatnich kilku lat bardziej przejrzysta stała się Wielka Brytania, natomiast wskaźniki w USA spadły. Chiny, które przyciągają wielu zagranicznych inwestorów, okazały się mniej przejrzyste niż Nigeria.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS

W skali od 0 do 60, gdzie zero oznacza całkowitą przejrzystość, a 60 - jej brak, najmniej punktów karnych zdobyła Finlandia - zaledwie 13. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania (19 punktów), na trzecim Hong Kong (20 punktów), na czwartym USA i Australia (po 21 punktów). Niemcy dostały 25 punktów, Japonia 28, a Polska podobnie jak Czechy 41 punktów, niewiele mniej niż Rosja, którą oceniono na 47 punktów. Na ostatnich miejscach znalazły się Chiny, Wenezuela (ok. 50 punktów) i Indonezja - 59 punktów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200