Ranking najbardziej niezawodnych komputerów według serwisu Rescuecom


Apple, Samsung i Lenovo produkują najmniej awaryjne komputery i tablety — wynika z danych amerykańskiego serwisu Rescuecom.

W zestawieniu opublikowanym w marcu br. porównano udział danego producenta w amerykańskim rynku z liczbą zgłoszonych awarii. Im rzadziej sprzęt danej marki trzeba było naprawiać, tym wyższa jest jej pozycja w rankingu.

Apple utrzymał pierwsze miejsce w porównaniu z zeszłym rokiem z oceną niezawodności swoich urządzeń na poziomie A+. Na drugim miejscu Samsung poprawił wynik z poziomu B na -A (awans z 4. miejsca). Podium zamknęło Lenovo, które w porównaniu z zeszłym roku poprawiło ocenę z poziomu C- na B+ i awansowało z 5. miejsca na 3.

W dolnej części rankingu obok Della znalazł się także HP. Okazuje się jednak, że w tym roku udział zgłoszeń serwisowych dotyczących urządzeń obu marek jest nieco niższy niż w ub.r. Dzięki temu Dell awansował pod względem poziomu niezawodności z D+ na C+, a HP, które w ub.r. zajmowało ostatnie, 10 miejsce, z bardzo słabym poziomem niezawodności F, przesunęło się na 7. pozycję.

Coraz słabszej jakości są natomiast — według danych amerykańskiej firmy — PC i tablety Asusa, który jeszcze rok czy dwa lata temu należał do najbardziej niezawodnych marek.

W ocenie serwisu w sytuacji, gdy spada popyt na komputery, producenci, aby odnieść sukces, będą musieli więcej wydawać na badania i rozwój. Nie mogą już polegać na starszych projektach, które sprawdzały się przed laty, ale zdaniem Rescuecom nie są dobrze dostosowane do dzisiejszych bardzo złożonych systemów operacyjnych.

W rankingu uwzględniono marki, które mają co najmniej 1 proc. udziału w amerykańskim rynku komputerów i tabletów (według danych IDC).

Lp. Marka Wynik niezawodności według Rescuecom Ocena niezawodności
1. Apple 665 A+
2. Samsung 270
A-
3. Lenovo 118 B+
4. Microsoft 84 B
5. Dell 74 C+
6. Acer 66 C
7. HP 53 D
8. Asus 42 D-

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.