Ranking globalizacji

Najbardziej zglobalizowanym krajem świata jest Irlandia - wynika z dorocznego raportu na temat globalizacji, opracowanego przez firmę A.T. Kearney oraz magazyn Foreign Policy.

Wskaźnik globalizacji mierzony jest na podstawie stopnia integracji danego kraju ze światem w sferze gospodarki, polityki, technologii i życia społecznego. Ranking obejmuje 62 kraje, skupiające 4/5 ludności świata i wytwarzające ponad 95% światowej produkcji.

W ubiegłorocznym rankingu pierwsze miejsce zajął Singapur, teraz spadł na pozycję trzecią. USA znalazły się na dwunastym miejscu, zaś Chiny, Meksyk i Indie - poza pierwszą dwudziestką rankingu. Gospodarka Irlandii w latach 1998-2000 przeżywała dynamiczny okres integracji z gospodarką światową.

Zobacz również:

  • Mroczne sekrety zarządzania danymi
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Rynek kryptowalut odzyskuje kapitalizację 2 bilionów dolarów. Bitcoin za 43 100 dol.

Podobnie jak w ubiegłym roku, małe państwa prowadzące otwartą wymianę handlową osiągnęły znacznie wyższy poziom integracji ze światem, niż ich więksi sąsiedzi. Kraje rozwinięte stanowiły większość wśród liderów globalizacji, ale w pierwszej dwudziestce pojawiło się również kilka państw rozwijających się, m.in. Czechy, Izrael i Malezja.

W dziedzinie technologii informatycznych, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji rankingu, prowadzą USA i Kanada. W tym roku w gronie liderów pojawiła się Australia i Nowa Zelandia. Pod względem łatwości dostępu do Internetu Australia, w której ponad 35% populacji ma dostęp do Sieci, wyprzedziła USA. Mimo, że w 2000 r. główną rolę w przyspieszaniu globalizacji odegrały nowoczesne technologie, pogłębiła się przepaść związana z wprowadzaniem technologii cyfrowych - z krajów rozwijających się pochodzi mniej niż 20% światowych użytkowników Internetu.

W roku 2000 globalna integracja zwiększyła się. Większość wskaźników wymiany międzynarodowej wykazało rekordowy wzrost. Wartość eksportu na świecie wzrosła o ponad 12%, a wartość międzynarodowej wymiany usług o 6,1%. Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych zwiększyła się z 1,08 bln USD w 1999 r. do 1,27 bln USD w 2000 r., podczas gdy 10 lat temu wynosiła zaledwie 203 mld USD.

W 2000 r. turyści na całym świecie przekroczyli granicę ponad 50 mln razy więcej niż rok wcześniej. Łączny czas międzynarodowych połączeń telefonicznych również wzrósł o niemal 10 mld minut, głównie dzięki malejącym opłatom. Rosła także liczba komputerów podłączonych do Internetu - w 2000 r. o 44%.

Analitycy z A.T. Kearney podkreślają jednak, że Ranking Globalizacji 2002 stanowi obraz stanu światowej integracji sprzed 11 września 2001 r. Niektóre podstawowe wskaźniki globalizacji wykazały w 2001 r. wolniejsze tempo wzrostu, wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych znacznie spadła, a prognozy na ten rok nie przewidują wzrostu obrotów w handlu międzynarodowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200