Ramp wśród start-upów z rekordowym finansowaniem

Jak podała agencja ISBnews, Ramp, polski startup zajmujący się płatnościami kryptowalutowymi, ogłosił pozyskanie 52,7 mln USD (ok. 220 mln złotych) z serii A, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak firma zamknęła rundę seed o wartości 9 mln USD. Udało się dzięki 30-krotnemu wzrostowi liczby transakcji w ciągu ostatniego roku.

Ramp wśród start-upów z rekordowym finansowaniem

Alesia Kozik /Pexels

Założona w Warszawie w 2017 roku przez Przemka Kowalczyka i Szymona Sypniewicza firma Ramp rozwija wszechstronną infrastrukturę płatniczą dla aplikacji wykorzystujących kryptowaluty i inne cyfrowe aktywa. Jej celem jest otwarcie rynku kryptowalut i aktywów cyfrowych dla większej liczby firm i użytkowników.

Ramp umożliwia łatwą i bezpieczną wymianę tradycyjnych walut (np. złoty, euro albo dolar) na kryptowaluty. Europie są to m.in. przelew bankowy, karty płatnicze czy Apple Pay. Firma ułatwia tworzenie aplikacji, które wykorzystują możliwości technologii blockchain i oferują użytkownikom proste płatności.

Zobacz również:

Najnowsza runda finansowania Ramp była prowadzona przez Balderton Capital i obejmowała dotychczasowych inwestorów NFX, Galaxy Digital, Seedcamp i Firstminute Capital, jak również anioły biznesu: Taavet Hinrikus z Wise i Francesco Simoneschi z TrueLayer. „Dotychczas porównywalne rundy finansowania w Polsce zebrały tylko Booksy, Brainly, DocPlanner i Uncapped” – czytamy w komunikacie. Ramp zamierza przeznaczyć te pieniądze na przyspieszenie ekspansji, m.in. na rynku amerykańskim.

W ubiegłym roku Ramp stał się pierwszą firmą kryptowalutową, która otrzymała licencję na otwartą bankowość w Europie, wydaną przez polską Komisję Nadzoru Finansowego. Na początku grudnia Ramp został zarejestrowany przez amerykański FinCEN i uzyskał status money service business (MSB), dzięki czemu może już bezpośrednio obsługiwać użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Kilka miesięcy wcześniej spółkę zarejestrował brytyjski Financial Conduct Authority jako firmę operującą kryptoaktywami.

Ramp jest obecnie partnerem ponad 400 deweloperów na całym świecie, w tym takich firm jak Axie Infinity, Mozilla, Opera Browser i Dapper Labs. Jest też wyłącznym partnerem on-ramping dla Sorare, opartej na blockchainie gry fantasy football, która na początku tego roku pozyskała 680 milionów dolarów z rundy Series B, przy wycenie 4,3 miliarda dolarów.

W ciągu ostatniego roku firma Ramp rozrosła się z około 20 pracowników do 80, a do końca 2022 roku planuje zatrudnić prawie 300 osób.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200