Rakiety Falcon 9 wystrzeliły do tej pory w kosmos 32 tysiące linuksowych komputerów

Rakiety firmy SpaceX wynoszą od jakiegoś czasu każdego miesiąca w przestrzeń kosmiczną 60 satelitów Starlink, na pokładzie których znajduje się za każdym aż 4000 komputerów Linux. Informację taką ujawnili tydzień temu podczas sesji Reddit Ask Me Anything (AMA) twórcy tego gigantycznego projektu.

Satelity Starlink są wystrzeliwane przez rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9. W zeszłym tygodnia miała miejsce kolejna, sześćdziesiąta już z rzędy taka operacja, co oznacza iż obecnie wokół Ziemi krąży obecnie 480 satelitów Starlink, a razem z nimi ok. 32 tys. linuksowych komputerów. A warto pamiętać, że docelowo po zakończeniu całej tej operacji – która ma trwać jeszcze siedem lat, czyli zakończy się w 2027 roku - satelitów Starlink ma być prawie 12 tysięcy.

Wszystkie satelity znajdujące się na pokładzie rakiety Falcon 9 ważą razem 13,6 tony. Każda kosmiczna jednostka Starlink waży 227 kilogramów i jest wyposażona w niezależne zasilanie (panel słoneczny) oraz zestaw internetowych anten. Wszystkie satelity wyposażone są w laserowe czujniki, dzięki którym mogą bardzo precyzyjnie ustalać swoje położenie względem innych, znajdujących się w pobliżu satelitów, tworząc w ten sposób specyficznego rodzaju kosmiczną sieć kratową.

Zobacz również:

  • YouTube będzie wymagać od twórców oznaczania filmów generowanych przez AI
  • SpaceX usunie z orbity uszkodzone satelity Starlink
  • Lasery wspomagają pracę satelitów Starlink

Należąca do Elona Muska firma zwróciła się Federalnej Komisji Łączności USA o wyrażenie zgody na wystrzelenie w kosmos kolejnych 30 tys. satelitów Starlink, tak aby cały system pokrył swym zasięgiem wszystkie kontynenty. Mają to być satelity drugiej generacji, charakteryzujące się jeszcze większą wydajnością.

Zakładając iż satelity drugiej generacji będą zawierać samą liczbę komputerów z systemem Linux, po zakończeniu całej operacji na pokładach wszystkich znajdujących się wtedy w kosmosie satelitów Starlink będzie funkcjonować najmniej dwa miliony komputerów z systemem Linux. To robi wrażenie.

Twórcy projektu ujawnili też, że aplikacje uruchamiane na linuksowych komputerach zostały napisane przy użyciu języka programowania C++, a fizycznymi interfejsami komputerów (ekrany dotykowe) steruje oprogramowanie Chromium i JavaScript.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200