Rain Man przy klawiaturze

W Polsce na razie organizuje się rehabilitację i terapię, przede wszystkim dla dzieci i młodych ludzi, nie przygotowano jednak dotychczas rozwiązań na kolejne etapy życia. Na świecie sytuacja wcale nie wygląda dużo lepiej, choć tam o autyzmie mówi się od około czterdziestu lat. "Powoli dochodzi się do wniosku, że do osób chorych na autyzm forma wizualna przemawia lepiej niż przekaz werbalny. Praca z oprogramowaniem komputerowym może być jakimś rozwiązaniem w zakresie ich zatrudnienia" - dodaje Lilianna Gąsecka.

Osoba autystyczna w firmie

W Polsce prezentację Thorkila Sonne będzie można usłyszeć na konferencji QAFA-TMS organizowanej w Krakowie 7 kwietnia 2008 r. przez firmę Better Software, która planuje rozpocząć analogiczną działalność w Polsce. "Takich firm jak Specialisterne jest na świecie bardzo mało. Thorkil był pierwszy i szybko stał się sławny w branży testowania oprogramowania. Analogiczną koncepcją działania interesują się dziś firmy ze Stanów, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Izraela. Profil psychologiczny autystyków predysponuje ich do wykonywania zadań związanych z testowaniem oprogramowania. Są systematyczni i drobiazgowi, i tych cech nam w branży szalenie brakuje. Takich cech się dziś nie ceni, więc oprogramowanie mamy takie, jakie mamy, a przecież naprawdę nie każdy musi być inteligentny emocjonalnie" - mówi Bogdan Bereza-Jarociński z Better Software.

***

Więcej informacji na temat konferencji z udziałem Thorkila Sonne, prezesa duńskiej firmy informatycznej Specialisterne można znaleźć na TEJ stronie.

Wywiad z Thorkilem Sonne dostępny jest w serwisie informationstandard.pl.

Czym jest autyzm?

Według szacunkowych danych, w Polsce jest ok. 30 tys. osób chorych na autyzm (w tym 20 tys. dzieci oraz 10 tys. osób dorosłych). Liczba zachorowań stale wzrasta, choć przyczyny tego stanu rzeczy nie są w pełni znane. Mianem autyzmu określa się często całe spektrum autystyczne, w którym mieszczą się różne typy osób o cechach autystycznych. Zaburzenia autystyczne to m.in. zaburzenia w interakcjach społecznych (brak kontaktu wzrokowego z innymi, nieadekwatna do sytuacji mimika oraz postawa ciała i gestykulacja, brak relacji z rówieśnikami, brak świadomości obecności i uczuć innych ludzi), zaburzenia w komunikowaniu się (opóźnienie rozwoju mowy, trudność w zrozumieniu i wyrażaniu uczuć, zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie), powtarzające się wzorce zachowań i zainteresowań, specyficzne rytuały i manieryzmy. Niektóre osoby z autyzmem mają skłonność do agresji, zazwyczaj wtedy, kiedy muszą przebywać w obcym lub przytłaczającym je otoczeniu lub gdy na skutek nadwrażliwości na bodźce odczuwają frustrację lub stres. Osoby z autyzmem często wypowiadają się o sobie w trzeciej osobie, używając imienia, a nie zaimków "ja", "moje". Chociaż osoby z autyzmem wydają się całkowicie normalne i sprawne fizycznie, wiele z nich wykonuje dziwne, nawykowe czynności, takie jak: huśtanie się, skręcanie włosów itp. Niektóre osoby nawykowo powtarzają określone czynności, a każda, choćby najmniejsza zmiana ustalonego porządku, jest dla nich głęboko przygnębiająca.


TOP 200