Rady na trudne czasy

Skrzynki pocztowe firm doradztwa personalnego na całym świecie po brzegi wypełnione są aplikacjami osób poszukujących pracy. Dlatego kandydaci muszą wykazać się specjalnymi umiejętnościami, by znaleźć nową posadę.

Znany na całym świecie serwis rekrutacyjny Monster.com otrzymuje codziennie około 24 tysięcy nowych CV. W bazie znajduje się ich obecnie 13,7 miliona. W tym samym czasie roku 2000 Monster.com dysponował 6,5 miliona CV. Jeff Taylor, dyrektor zarządzający Monster.com twierdzi, że rynek pracy „powraca do równowagi”. Dotychczas na jedną ofertę przypadał jeden kandydat. Obecnie o każdą posadę, średnio stara się 10 osób.

Wszyscy obserwatorzy rynku pracy są jednak zgodni, ponieważ rynek stał się bardziej wymagający, trzeba wykazać się najbardziej pożądanymi umiejętnościami. Do nich należy znajomość baz danych Oracle, oraz języków C++ i Javy. Specjaliści ci znajdowali dotychczas zatrudnienie w firmach nowych technologii, a obecnie upomina się o nich przemysł biotechnologiczny i farmaceutyczny. Na swoją szansę na rynku pracy mogą liczyć także osoby, które wykażą się doświadczeniem w projektach biznesowych oraz kwestiach związanych z bezpieczeństwem IT. Jednak najbardziej pożądaną zdolnością jest obecnie elastyczność i cierpliwość. Według analityków, lepsze czasy dla informatyków przyjdą dopiero za 8-10 miesięcy.