Radiowozy, kajdanki i bity

Do końca roku 2009 policja ma wydać na modernizację systemów informatycznych prawie 500 mln zł. To program zapoczątkowany w 2005 r.

Do końca roku 2009 policja ma wydać na modernizację systemów informatycznych prawie 500 mln zł. To program zapoczątkowany w 2005 r.

Radiowozy, kajdanki i bity

Informatyzacja policji wprowadza nowe standardy zarówno w obszarze reakcji na zdarzenia, jak i na płaszczyźnie zarządzania logistyką, kadr, a także komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej - mówi Andrzej Machnacz, dyrektor Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji.

W Biurze Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji (KGP) panuje prawdziwie wojskowy dryl, niespotykany w żadnym innym dziale IT. Mijani na korytarzach pamiętającego lata 70. budynku "łączności" - tak biurowiec, w którym mieści się informatyka oraz Krajowy System Informacji Kryminalnej KCIK, określają w KGP pracownicy IT - krótko meldują o wykonanych ostatnio zadaniach. Twardy szef twardej instytucji? "Tutaj tak trzeba" - wyjaśnia Andrzej Machnacz, dyrektor Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji. To jednak nie tylko kwestia przyjętego stylu zarządzania, ale przede wszystkim świadomość wyzwań stających przed Biurem Łączności i Informatyki KGP.

Informatyka jak kajdanki i radiowóz

Skuteczne działanie policji, jak każdej innej instytucji, opiera się dzisiaj na szybkim gromadzeniu, analizie i wykorzystywaniu informacji pochodzących z otoczenia. Narzędzia informatyczne są gwarantem efektywności i skuteczności działań policji w takim samym stopniu, jak niezawodna broń czy szybkie radiowozy. Pozostają także źródłem optymalizacji kosztów, co w instytucji zatrudniającej w całym kraju przeszło 120 tys. osób odgrywa niebagatelne znaczenie.

To jednak nie koniec zadań, które stają przed Biurem Łączności i Informatyki KGP. "Informatyzacja policji wprowadza nowe standardy zarówno w obszarze reakcji na zdarzenia, jak i na płaszczyźnie zarządzania logistyką, kadr, a także komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej" - mówi Andrzej Machnacz. W gestii biura łączności i informatyki leży nie organizowanie, utrzymywanie i zarządzanie systemami teleinformatycznymi na rzecz jednostek organizacyjnych policji, ale także opieka nad tzw. łącznością specjalną, stworzoną na potrzeby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Porządek z dostawcami

Jednym z najtrudniejszych wyzwań, przed którymi stanął Andrzej Machnacz po objęciu stanowiska dyrektora Biura Łączności i Informatyki KGP było uporządkowanie relacji z dostawcami. Dywersyfikacja rozwiązań i technologii sprzyja poprawności implementacji każdego projektu teleinformatycznego. Za nowego szefa IT policja otworzyła się szerzej na współpracę z rynkiem. Dziś w KGP pracują specjaliści z Oracle, Microsoftu, HP, IBM czy Sygnity, a także innych firm.

Przykładowo Oracle z HP współtworzy główny system policyjny - Krajowy System Informacyjny Policji (KSIP) oraz systemy współpracujące, m.in. hurtownię danych i System Poszukiwawczy Policji. Sygnity odpowiada za implementację w policji komputerów przenośnych i przewoźnych, IBM zaś dostarcza rozwiązania technologiczne umożliwiające wymianę danych z centralnymi bazami danych, a także platformę komunikacyjną umożliwiającą wymianę i zarządzanie obiegiem informacji. O tym, że nie zawsze jest to łatwa współpraca w branży IT krążą już legendy. Dostawcy jednak zabiegają o kontrakty w policji, gdyż w najbliższych latach czeka ją forsowna informatyzacja.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200