Radio przekracza barierę 1 Gb/s

Zaniedbania i prognozy

Obie technologie pozostają więc w fazie testowo-wdrożeniowej, a jedynie nieliczni dostawcy wprowadzają na rynek wersje typu "pre" (czyli przed oficjalnym uzgodnieniem standardu), istotnie usprawniające transport radiowy.

Jak pokazują statystyki, Polska plasuje się na jednym z ostatnich miejsc w Europie pod względem udostępniania szybkiego internetu i szerokiego pasma.

Marcowy raport Komisji Europejskiej stwierdza, że w 2008 r. w krajach UE z szybkich połączeń internetowych mogło korzystać średnio 23% Europejczyków, ale odsetek ten wyraźnie spada na rozległych obszarach wiejskich, których mieszkańcy są praktycznie skazani na komunikację bezprzewodową.

W tej klasyfikacji na tle krajów Unii Europejskiej (27 państw) Polska wypada niezwykle słabo z wynikiem 13,2%, zajmując czwarte od końca miejsce przed Rumunią, Bułgarią i Słowacją. Oznacza to, że mimo wielu wcześniejszych obietnic poprawy sytuacji - nadal wleczemy się w ogonie Europy. Dostęp do szerokiego pasma w Polsce jest ograniczony głównie z powodu ubogiej infrastruktury przewodowej oraz braku zadowalającej oferty emisyjnej pasma radiowego.

Niewątpliwie jest to zły sygnał, biorąc pod uwagę, że u europejskich liderów (Dania i Holandia) trzykrotnie więcej mieszkańców niż u nas ma dostęp do szybkich sieci. Chociaż w minionym roku liczba polskich użytkowników internetu szerokopasmowego wzrosła o ponad połowę, to wciąż daleko nam do unijnych liderów Danii, Holandii, Szwecji i Finlandii, gdzie z szybkich sieci korzysta ok. 35% mieszkańców.

W Polsce wybiła godzina internetu mobilnego i coraz bardziej staje się widoczne przyspieszenie w korzystaniu z sieci globalnej i społecznościowych portali, a także z telefonii internetowej oraz serwisów wideo. Według prognoz, zapotrzebowanie na szerokie pasmo w Polsce będzie miało wykładniczy charakter, gdyż nadszedł czas wdrażania telewizji mobilnej IPTV, a jednocześnie drgnął temat mobilnej telewizji cyfrowej - jednego z największych "pożeraczy pasma".

Sieć szerokopasmowa dla Polski Wschodniej

Celem wdrożenia projektu "Sieć szerokopasmowa dla Polski Wschodniej" (realizowanego w ramach unijnego projektu rozwoju 2007 - 2013) jest dostarczenie szybkiego i taniego internetu dla Polski Wschodniej, obszaru najbardziej dotkniętego brakiem infrastruktury szerokopasmowej. Zakłada się, że do końca 2013 r. niemal 90% gospodarstw domowych oraz 100% instytucji publicznych i przedsiębiorstw w 5 województwach Polski Wschodniej będzie miało dostęp do takich usług internetowych. Podstawowym medium transportowym jest instalowane okablowanie światłowodowe, wspomagane lokalnie technikami radiowymi oraz łączami radioliniowymi o przepustowości nie mniejszej niż 1 Gb/s.

Na początku marca br. prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska wybrała zwycięzcę przetargu na operatora mobilnej telewizji DVB-H, ogłoszonego przez UKE w październiku ub.r. Spośród kilku startujących podmiotów w ostatniej fazie przetargowej pozostały jedynie dwie spółki operatorskie: Mobile TV Sp. (konsorcjum operatorów GSM: Polska Telefonia Cyfrowa, P4, Polkomtel i PTK Centertel) oraz mniej znany dostawca Info-TV-FM. Wyścig ten nieoczekiwanie wygrała spółka Info-TV-FM, która - według konkursowych wymagań - do końca maja 2015 r. ma zapewnić obsługę naziemnej DVB-H w 31 miastach w Polsce, a do 2023 r. rozszerzyć ten zasięg na cały kraj. Mimo że jest to raczej odległa w czasie perspektywa, UKE liczy na szybsze uruchomienie mobilnej telewizji cyfrowej, a więc jeszcze przed Euro 2012, i to zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie.

Do końca bieżącego roku z dobrodziejstw naziemnej telewizji DVB-H mają skorzystać mieszkańcy dziesięciu największych polskich miast, a w dwóch następnych latach emisja ma objąć 31 aglomeracji miejskich. Oczekiwane przyspieszenie ma umożliwić abonentom dostęp do co najmniej 16 programów telewizyjnych na obszarze całego kraju pod koniec 2015 r.


TOP 200