Radio na fali

W ciągu roku czeka nas fala premier superszybkich rozwiązań WLAN zgodnych ze specyfikacją 802.11n. Nowości nie będą jednak dotyczyć wyłącznie szybkości.

W ciągu roku czeka nas fala premier superszybkich rozwiązań WLAN zgodnych ze specyfikacją 802.11n. Nowości nie będą jednak dotyczyć wyłącznie szybkości.

Po kilku latach dyskusji i sporów wstępna wersja kompromisowej specyfikacji standardu IEEE 802.11n została w końcu zatwierdzona, uzyskując wymaganą liczbę głosów podczas styczniowego spotkania odpowiedniej grupy roboczej organizacji IEEE. W efekcie można oczekiwać, że ostateczna wersja standardu zostanie opublikowana pod koniec 2006 r. lub najpóźniej na początku 2007 r. Urządzenia Wi-Fi zgodne z założeniami specyfikacji pojawią się na rynku najprawdopodobniej już w lecie, a ewentualne poprawki i modyfikacje wprowadzone do oficjalnej wersji standardu będą mogły być wprowadzone przy wykorzystaniu programowych aktualizacji sterowników.

Szybciej i dalej

Radio na fali

Router Belkin oparty na technologii MIMO, która jest jednym z filarów 802.11n

Najbardziej widoczną modyfikacją sieci Wi-Fi związaną z nowym standardem jest zwiększenie przepustowości maksymalnej do ok. 300 Mb/s w pierwszej wersji, a następnie 600 Mb/s, co oznacza, że rzeczywista szybkość transmisji danych ma przekroczyć 100 Mb/s. Oprócz tego specyfikacja 802.11n zawiera proste mechanizmy, dzięki którym jednak znacznie łatwiej będzie wdrażać w sieciach WLAN usługi VoIP i transmisji wideo.

Wiadomo już też, że dotychczasowy zasięg sieci WLAN (nominalnie ok. 30 m przy zastosowaniu anten dookolnych) zostanie zwiększony o przynajmniej 50% dzięki wprowadzeniu kierunkowej emisji fal radiowych. Technologia ta, określana mianem beam forming, jest od dawna wykorzystywana w sieciach operatorskich, m.in. komórkowych. Pionierem jej stosowana w sieciach WLAN była firma Vivato, która jednak na skutek nietrafionych decyzji produktowych właśnie ogłosiła bankructwo.

Do standardu 802.11n włączona zostaje też technologia transmisji za pośrednictwem wielu nadajników i odbiorników radiowych działających równolegle w ramach urządzenia jako jeden system logiczny. O zasadach działania i korzyściach z technologii MIMO pisaliśmy w Computerworld wielokrotnie. Ważną nowością jest standaryzacja w ramach 802.11n technik polegających na agregacji pakietów. Dzięki nim udział danych w transmisji istotnie wzrasta, zaś ilość danych sygnalizacyjnych i średnie opóźnienia ulegają zmniejszeniu.

W specyfikacji 802.11n uwzględniono nowe efektywne mechanizmy korekcji błędów (tzw. low density parity check mode). Lepsza korekcja błędów zwiększa stosunek sygnału do szumu, a więc praktycznie powoduje wzrost zasięgu. Mniej transmisji pakietów wymagających powtórzenia przyczynia się też bezpośrednio do zwiększenia realnej przepływności. Mniej retransmisji oznacza mniejsze zakłócenia dla innych sieci.

Szyfrowanie fal

Produkty zgodne ze specyfikacją 802.11n to nie jedyne nowości, jakie czekają nas w 2006 r. w dziedzinie sieci WLAN. Meru Networks opracowała nowy system zabezpieczania transmisji danych w korporacyjnych sieciach bezprzewodowych - Security Services Module (SSM). Jak twierdzą przedstawiciele firmy, jest to pierwszy system zabezpieczania transmisji działający w warstwie sygnałów radiowych, a nie wyższych.

Wypada tu doprecyzować, że SSM nie zastępuje, ale rozszerza standardowe funkcje szyfrowania pakietów przesyłanych danych. Implementacja tych funkcji nie wymaga wprowadzania praktycznie żadnych zmian po stronie urządzeń klienckich, bo jak zapewniają przedstawiciele Meru, oprogramowanie wykorzystuje standardowe mechanizmy zabezpieczeń zdefiniowane przez standardy Wi-Fi.

Stacje dostępowe Meru zostały wyposażone w zaawansowane funkcje skanowania przesyłanych pakietów (technologia AirShield) wraz z analizą opóźnień transmisji, co umożliwia bardzo dokładną kontrolę i natychmiastowe wykrywanie prób podsłuchu lub włączenia się do sieci przez urządzenia do tego nieuprawnione. W porównaniu do innych dostępnych na rynku rozwiązań, system nie wymaga instalacji dodatkowych skanerów, a proces monitorowania i blokowania wrogich urządzeń nie wpływa na zakłócenie działania sieci.

W przypadku wykrycia potencjalnie wrogiego urządzenia Security Services Module aktywuje sygnał zagłuszający generowany bezpośrednio przez stacje dostępowe. Jest on dokładnie (na poziomie pojedynczych mikrosekund) zsynchronizowany z czasem wysyłania nagłówków przez potencjalnie wrogą stację, co powoduje, że jej sygnały stają się dla sieci szumem i połączenie nie może być nawiązane.

Dodatkowo, system SSM wykorzystuje mechanizm "kierunkowego szyfrowania" (directional scrambling) transmisji. Sygnał radiowy niosący informacje jest generowany w kierunku uprawnionego urządzenia klienckiego. W pozostałych kierunkach wysyłany jest szum zakłócający utrudniający podsłuch. Meru Networks zapewnia, że system umożliwia efektywne filtrowanie uprawnionej transmisji, a jednocześnie uniemożliwia jej podsłuchanie przez inne urządzenia działające w sieci.

Oprogramowanie Security Services Module ma być dostępne w USA w drugim kwartale tego roku - licencja dla sieci wykorzystującej 50 stacji dostępowych kosztuje 2500 USD.

Przełącznik WLAN dla małych firm

Aruba Networks wprowadziła do sprzedaży przełączniki dla sieci WLAN Aruba 200 Mobility Controller. Są to zintegrowane urządzenia umożliwiające obsługę do 6 stacji dostępowych i 100 użytkowników sieci Wi-Fi. Według przedstawicieli Aruba, mają one konkurować przede wszystkim z systemami Cisco ISR (Integrated Services Router) oraz centralnymi przełącznikami Symbol Technologies WS2000 lub Trapeze MXR-2. Cisco i Symbol są liderami w tym segmencie rynku.

W odróżnieniu od wymienionych urządzeń, Mobility Controller nie ma budowy modułowej. Dodatkowe funkcje, jak moduł VPN, zapora firewall i system IDS są instalowane programowo. Tego typu rozwiązanie umożliwiło obniżenie ceny sprzętu - podstawowa wersja Mobility Controller kosztuje tylko ok. 2600 USD. Oprócz tego przełączniki zostały wyposażone w centralny mechanizm szyfrowania transmisji (zamiast szyfrowania danych przez stacje dostępowe), co umożliwia jego wykorzystanie również do ochrony danych przesyłanych w przewodowej sieci Ethernet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200