Radio bez obaw

W nowej siedzibie Polskiego Radia SA w Krakowie karty elektroniczne służą do kontroli dostępu.

W nowej siedzibie Polskiego Radia SA w Krakowie karty elektroniczne służą do kontroli dostępu.

Każdego dnia w budynku Polskiego Radia w Krakowie przebywa wiele osób: dziennikarze, ich goście, osoby wynajmujące studia nagrań, podwykonawcy itd. Na terenie rozgłośni znajduje się profesjonalny sprzęt o dużej wartości. Radio wkrótce miało przenieść się do nowej siedziby, dlatego w starej nie inwestowano w nowoczesną infrastrukturę - za kontrolę dostępu odpowiedzialni byli pracownicy ochrony. Nowa siedziba radia miała się jednak mieścić w dużym obiekcie, mającym kilka wyjść, w którym znalazłyby się również biura innych instytucji. Po analizie sytuacji zarząd zdecydował, że radio powinno mieć system kontroli dostępu.

Jako dostawcę rozwiązania wybrano krakowską firmę Asec SA, która realizowała już podobne projekty. System oparto na zbliżeniowych kartach elektronicznych, działających zgodnie z powszechnie stosowanym standardem MIFARE. Około 30 czytników połączonych jest siecią strukturalną o topologii gwiazdy. Wydzieloną sieć położono jeszcze przed oddaniem budynku do eksploatacji.

"Karty elektroniczne są bardzo wygodne, zarówno dla użytkowników, jak i administratorów. Nie ma strażników, kluczy, podpisów, pieczątek, pilotów itd. Mimo to łatwo można sprawdzić, kto, gdzie i kiedy przebywał" - mówi Grzegorz Marcinkowski, kierownik działu informatyki w Polskim Radiu SA w Krakowie. Kontrola dostępu dotyczy korytarzy oraz wszystkich pomieszczeń zajmowanych przez radio. Bez karty nie można też wjechać do podziemnego parkingu ani z niego wyjechać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200