Radeon w notebookach

Radeon - najszybszy procesor graficzny firmy ATI - trafi do komputerów przenośnych.

Firma ATI zapowiedziała wprowadzenie do oferty chipsetu Radeon w wersji dla komputerów przenośnych. To odpowiedź na zaprezentowany ostatnio najnowszy produkt koncernu Nvidia - GeForce2 Go i najnowsze chipy firmy Trident. Konkurencyjne układy zapewniają nieosiągalną do niedawna moc obliczeniową procesora graficznego, które pod względem przetwarzania grafiki pozwala notebookom konkurować z komputerami stacjonarnymi. Tak jak w przypadku produktu Nvidii, wersja chipsetu ATI skierowana na rynek komputerów mobilnych różni się nieznacznie od stacjonarnej wersji układu.

Nowy Radeon obsługuje jeden potok przetwarzania tekstur z trzema jednostkami do ich obróbki, ale nie zapewnia sprzętowego wsparcia przekształceń geometrycznych i efektów świetlnych - Transformation and Lighting. Karta może współpracować z 8 lub 16 MB szybkiej pamięci DDR SDRAM, obsługiwanej przez 128-bitową szynę danych. Konkurencyjny GeForce2 Go został wyposażony w wolniejsze pamięci SDR SDRAM i również wolniejszą 64-bitową szynę danych.

Zobacz również:

Rdzeń układu ATI i pamięci są taktowane zegarem 200 MHz. Chip ma możliwość zainstalowania do 48 MB zewnętrznej pamięci SDR/DDR SDRAM, pracującej z 64-bitową szyną. Procesor ten posiada także sprzętowe wsparcie DVD. Dodatkową, ciekawą cechą Radeona jest automatyczne dostosowywanie częstotliwości pracy rdzenia procesora graficznego w zależności od dostępnych "zasobów prądowych" notebooka. Procesor ATI ma się pojawi się w sprzedaży w ciągu tygodnia.


TOP 200