Radeon HD 2600/2400 - dużo poniżej oczekiwań

Starsza konkurencja

Choć zarówno ATI jak i NVIDIA za konkurentów swoich kart uznają tylko najnowsze modele oferowane w podobnych cenach, to w chwili obecnej nie dzielimy ich poglądów i postanowiliśmy nowe karty przyrównać także do modeli starszych, a kosztujących podobnie. Powód - żadna z kart za ok 500 zł nie jest w stanie wykorzystać możliwości DX10. Jeśli ktoś w to wierzy to zachęcamy do zapoznania się z naszym testem wydajności kart w DX10, który znajdziecie tutaj.

Radeon HD 2600/2400 - dużo poniżej oczekiwań

Podkręcony ASUS z procesorem Radeon X1950PRO pod względem wydajności wypada lepiej od młodszego brata

DX10 w tanich kartach możecie sobie zatem odpuścić i skoncentrować się na wydajności modeli w grach DX9. Co kupimy w sklepach w cenie Radeona HD 2600 XT? Za ok 500 zł można kupić np. Radeona X1950 PRO, GeForce 8600 GT, GeForce 8600 GE (czyli Galaxy Edition), a także np. Podkręconego GeForce'a 7900 GS KO marki EVGA . Jak wypadają te karty względem najszybszego Radeona HD serii 2600? Wszystkie są od niej szybsze. Serio. Nie mamy co prawda wyników w najnowszych grach modelu 7900 GS KO (nowe gry do naszej procedury testowej dodaliśmy niedawno), lecz rezultaty, które widzicie w tabeli mówią same za siebie.

Warto czy nie?

Konfiguracja platformy testowej: procesor Intel Core 2 Duo X6800, płyta główna ASUS P5W DH Deluxe, 2 GB pamięci DDR 800, dysk twardy Maxtor DiamondMax Plus 9 80 GB, system operacyjny Windows XP Pro SP2,Vista Ultimate PL, najnowsze sterowniki ForceWare i Catalyst.

Radeon HD 2600/2400 - dużo poniżej oczekiwań

PowerDVD w najnowszej wersji 7.3 Ultra pozwoliło nam zmierzyć obciążenie systemu przy odtwarzaniu filmów HD DVD i Blu-ray zakodowanych dodatkowo różnymi kodekami VC1 i MPEG4 AVC

Jeśli chodzi o model Radeon HD 2600 XT to dla graczy, naszym zdaniem nie jest on specjalnie atrakcyjny. Karta jest duża co może przeszkadzać w instalacji, a jej wydajność jest za niska aby w najnowszych grach, przy pełni detali zapewnić płynną rozgrywkę. To potrafią konkurenci, którzy nie kosztują więcej. Radeon jest za to lepszy w dwóch kategoriach - po pierwsze ma świetny procesor wideo, który sprzętowo, praktycznie całkowicie przejmuje proces dekodowania filmów HD. Z naszych testów wynika że jest on lepszy od PureVideo HD NVIDII, której sterowniki wydają się jeszcze niedopracowane. Druga zaleta Radeona to wbudowany procesor audio, dzięki któremu korzystając z dołączonej, specjalnej przejściówki DVI-HDMI można jednym kablem HDMI przesyłać obraz i dźwięk.

Radeon HD 2600/2400 - dużo poniżej oczekiwań

Dane techniczne i wyniki testów kart graficznych

Radeon HD 2600/2400 - dużo poniżej oczekiwań

Obciążenie systemu podczas dekodowania filmów HD DVD (King Kong kodek VC1) i Blu-ray (James Bond Casino Royale, kodek MPEG4 AVC)

W GeForce 8400 GS Zotaca, który ma także podobną przejściówkę niezbędne jest połączenie wewnątrz obudowy karty graficznej z wyjściem cyfrowym audio na płycie głównej lub karcie dźwiękowej. Karty HD 2400 PRO/XT do grania się nie nadają. Nadają się za to do komputera "filmowego" i oczywiście do zadań biurowych. Ich zaletą jest możliwość kupna wersji z chłodzeniem pasywnym, a także niska, atrakcyjna cena.


TOP 200