Radar, pistolet i komputer

Dobiega końca pierwszy etap budowy Krajowego Systemu Informacyjnego Policji.

Dobiega końca pierwszy etap budowy Krajowego Systemu Informacyjnego Policji.

Po ponad 2 latach prac Biuro Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji kończy przygotowania do uruchomienia Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP). Baza danych KSIP ma stanowić rdzeń wszystkich systemów informatycznych, z których ma korzystać policja przez najbliższych 10-15 lat.

Na każdy temat

W momencie uruchomienia, co nastąpi w lipcu br., w systemie KSIP będą znajdować się dane o osobach, rzeczach i zdarzeniach. W praktyce w bazie systemu będą przechowywane dane wszystkich osób, wobec których policja prowadzi jakiekolwiek działania rozpoznawcze lub dochodzeniowe - włącznie z ich zdjęciami. Znajdą się w niej także wykazy wszelkich przedmiotów zgłoszonych jako skradzione, ewidencja dowodów rzeczowych oraz kartoteka broni utraconej wraz z bazą pozwoleń na broń. W systemie zostaną również udostępnione dokładne opisy wszystkich przestępstw dokonanych w ciągu ostatnich 25 lat. Do końca tego roku znajdą się tu także informacje o wypadkach i wykroczeniach drogowych.

Oprócz baz własnych, policja zamierza wykorzystywać zasoby zgromadzone przez inne instytucje. Niektóre bazy zewnętrzne już są - lub niebawem będą - regularnie replikowane do systemów działających w Komendzie Głównej Policji. Dotyczy to m.in. Centralnego Rejestru Skazanych i Tymczasowo Aresztowanych. W niedalekiej przyszłości aplikacje systemu KSIP umożliwią bezpośrednie korzystanie z baz PESEL i REGON.

"Korzyści z dostępu do wielu baz jednocześnie są nieocenio- ne. Liczymy, że dzięki temu znacznie zwiększy się efektywność i skuteczność działań policji" - mówi Sławomir Wikło, zastępca dyrektora Biura Łączności i Informatyki w Komendzie Głównej Policji w Warszawie.

W biurze i na ulicy

Centralna baza Krajowego Systemu Informacyjnego Policji znajduje się w KGP w Warszawie. Będzie ona automatycznie replikowana do 3 baz terenowych zlokalizowanych w Warszawie, Łodzi i Szczecinie. Łączność po- między replikami ma być zapewniana przez autonomiczną policyjną sieć rozległą POLWAN, łączącą prawie wszystkie byłe miasta wojewódzkie.

Z systemu KSIP będą mogli korzystać zarówno policjanci pracujący w biurach, jak i w terenie. Pracę mobilną umożliwi policyjna sieć radiowa w standardzie TETRA, która jest obecnie budowana we współpracy z Motorolą. Ze względu na ograniczenie pasma radiowego osoby pracujące w terenie będą otrzymywać jedynie informacje tekstowe.

Wielka sprawa

System KSIP wykonano w architekturze trójwarstwowej z użyciem narzędzi Oracle Developer i Designer 2000, serwera aplikacji Internet Application Server 9i i bazy danych Oracle 8i. Przy jego budowie pracowali konsultanci Oracle Polska. Prace rozwojowe trwały ponad 2 lata. "System ma działać 10-15 lat, postanowiliśmy więc nie spieszyć się i zastosować klasyczną metodologię tworzenia systemów opracowaną przez Oracle'a" - tłumaczy Sławomir Wikło.

Poszczególne aplikacje mają formę servletów uruchamianych w środowisku Oracle IAS. Dostęp do nich jest możliwy za pomocą apletów Javy, uruchamianych w przeglądarce Internet Explo- rer 5, lub zwykłych stron HTML. Na razie policja dysponuje ok. 1600 w miarę nowoczesnymi komputerami PC. Większość użytkowników początkowo będzie korzystać z terminali znakowych, łączących się z systemem KSIP za pośrednictwem działającego w KGP oprogramowania Oracle Forms Server.

System KSIP działa na klastrze składającym się z 2 serwerów HP L2000. Każdy z nich jest wyposażony w 4 procesory PA-RISC i pamięć operacyjną 4 GB. Technologię klastrową - Oracle Parallel Server - zastosowano także na poziomie bazy danych. Testy wykazały, że system w obecnej konfiguracji może obsłużyć ok. 250 użytkowników, a ma obsługiwać ok. 450, dlatego w najbliższym czasie zostanie rozbudowany. Prawdopodobnie do klastra zostaną dodane ko- lejne dwa serwery z serii HP N4000, których zadaniem bę- dzie wyłącznie obsługa serwera aplikacji. Dotychczasowe serwery, po zwiększeniu pamięci do 8 GB, będą obsługiwać tylko bazę danych, której wielkość już dziś sięga 40 GB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200