Racjonalizowanie zarządzania firmą nie jest proste

2. Dla zarządów większości firm, zwłaszcza polskich, kompleksowa komputeryzacja procesów zarządzania na bazie standardowych systemów klasy MRP II stanowi swoiste novum. Trudno im bardzo często przy konkretnych układach personalnych panujących w firmie zapewnić szefowi projektu, niezbędne dla jego funkcji kompetencje i znaleźć zrozumienie dla jego problemów. Stosunkowo jeszcze rzadko postrzegają szefowie firm, członkowie zarządu odpowiedzialni za finanse, produkcję czy techniczne przygotowanie produkcji itd. w szefie projektu partnera w kształtowaniu reguł zarządzania firmą w ich obszarach. Trudno się wtedy dziwić, że szef projektu nie czuje się odpowiedzialni za efekty ekonomiczne wdrożenia systemu klasy MRP II i przywiązuje większą wagę do terminowego uruchomienia systemu.

3. Przygotowując się do spotkania z zespołem wdrożeniowym (kierowanym jeszcze przez angielskiego konsultanta) oraz z członkami zarządu firmy BREWPOLE rozmawiałem z szefem innego projektu, stanowiącego czołową rekomendację w Polsce jednej z firm angielskich, oferujących systemy klasy MRP II. Na zakończenie rozmowy poprosił mnie: "Powiedz im, że jeżeli nie stworzą dla projektu właściwych warunków i zabraknie w zarządzie determinacji, nie mają co liczyć na sukces". Mówił mi to Polak (nie zagraniczny konsultant), który podejmował się prowadzenia projektu rezygnując z pozycji szefa produkcji i który prowadził projekt z pozycji członka zarządu firmy.

Na zakończenie chciałbym zauważyć, że osoby zainteresowane tematem powinien cieszyć fakt, iż przybywa w Polsce specjalistów, mających doświadczenie we wdrażaniu standardowych systemów klasy MRP II, nawet jeżeli jest to doświadczenie zdobyte na nieudanych projektach. Tworzy to bowiem coraz lepszą infrastrukturę dla przyszłych projektów.

Nieudane projekty wdrażania systemów klasy MRP II to nie jest polska specjalność. Jest to problem ogólnoświatowy. Niezadowalające jeszcze efekty na tej drodze racjonalizacji procesów zarządzania nie powinny zniechęcać jednak osób, kroczących uparcie po niej. Uzyskiwane bowiem w przemyśle kolejne efekty w wyniku wykorzystywania podstawowego prawa podziału pracy (sformułowanego przez A. Smitha) są bowiem w coraz większym stopniu marnotrawione przez ciągle niedostateczne wykorzystanie prawa harmonii (sformułowanego m.in. przez K. Adamieckiego). I to zarówno w doborze zasobów, jak i skoordynowaniu działań w czasie, a szczególności w zharmonizowaniu działań zarządczych, podejmowanych na różnych poziomach zarządzania i w różnych obszarach podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie. Racjonalizacja procesów zarządczych, poprzez kompleksową komputeryzacją przedsiębiorstw na bazie systemów klasy MRP II, stanowi jak dotąd jedyną realną szansę na poprawę tego stanu w dużych przedsiębiorstwach i korporacjach, realizujących typowe procesy produkcyjne.

<hr size=1 noshade>Znaczenie użytych w tekście skrótów:

APICS The American Production and Inventory Control Society

MRP II Manufacturing Resource Planning

JIT Just In Time

DRP Distribution Resource Planning

OPT Optimised Production Timetables

TOC Theory Of Constraints

MPS Master Production System

MRP Material Requirements Planning

TQM Total Quality Management

SWOT Strengths Weaknesses Opportunities Treats

RAMPS Resources Allocation MultiProject System

GM Gospodarka Materiałowa

FK Finansowo-Kosztowy

IT Information Technology

Czesław Stachowiak jest właścicielem firmy CS-Consulting w Gdańsku


TOP 200