Rachunki z jakością

Poznańska firma Varico uzyskała w tym miesiącu certyfikat ISO 9001, obejmujący projektowanie, produkcję, sprzedaż i serwisowanie oprogramowania.

Poznańska firma uzyskała w tym miesiącu certyfikat ISO 9001, obejmujący projektowanie, produkcję, sprzedaż i serwisowanie oprogramowania.

Jeszcze w tym roku Varico z Poznania zamierza zaoferować sprzedaż oprogramowania wyłącznie drogą elektroniczną. W związku z tymi planami Varico zamierza przejąć udziały w firmie specjalizującej się w usługach internetowych.

"Nowy model działania pozwoli naszym klientom na zakup i serwisowanie oprogramowania oraz szkolenie użytkowników przez Internet" - zapewnia Rafał Łożyński, właściciel i dyrektor generalny Varico.

W najbliższej przyszłości firma chce także oferować usługi tworzenia oprogramowania na potrzeby przedsiębiorstw działających na rynkach niszowych. "Nie jest to pomysł nowy. Są w Polsce firmy, które już to robią, ale ich działania mają charakter lokalny. W okolicach Poznania dostawców takich usług jeszcze nie ma" - mówi Rafał Łożyński.

Nurt zmian

Od początku działalności Varico zajmuje się produkcją oprogramowania. Początkowo obszarem jej działalności było pisanie niewielkich programów pomocniczych. Stworzyła m.in. rezydentny program umożliwiający wyświetlanie porad do komend języka Clipper, a także liczne sterowniki pozwalające na uzyskanie polskich znaków diakrytycznych, co - jeszcze na przełomie lat 80. i 90. - stanowiło poważny problem. Varico zajmowała się wówczas również dostarczaniem sprzętu komputerowego. Choć obecnie firma nie planuje sprzedaży sprzętu, robi wyjątki dla klientów, którzy żądają kompleksowej obsługi informatycznej.

Firma zmieniała się wraz z przeobrażeniami polskiej gospodarki. Pojawienie się dużej liczby małych firm stwarzało zapotrzebowanie na usługi informatyczne. "Najpierw zaczęliśmy tworzyć oprogramowanie do obsługi agencji ubezpieczeniowych. Niestety, choć cieszyło się uznaniem wśród klientów, to rynek ten szybko przestał istnieć. Duże firmy ubezpieczeniowe zaczęły przekazywać agencjom oprogramowanie bezpłatnie" - mówi Rafał Łożyński. Niemal równocześnie firma opracowała rozwijaną do dziś aplikację do obsługi biur rachunkowych.

Na czerwiec br. firma zapowiada premierę nowego produktu - Varico Liber - będącego uproszczonym systemem księgowym pracującym na platformie Windows. Serwer bazy danych dla wersji sieciowej tego oprogramowania może być instalowany na Linuxie, co ma obniżyć koszty wdrożenia.

Normowany kod

Niedawno Varico, jako jedna z pierwszych firm w Polsce, działających na rynku małych i średnich przedsiębiorstw, uzyskała certy- fikat ISO 9001, obejmujący pro-jektowanie, produkcję, sprzedaż i serwisowanie oprogramowania. W wyniku dostosowywania działalności do norm jakości ISO Varico musiała zmodyfikować m.in. pro-cedury zatwierdzania projektów oraz czytania kodu i wprowadzania do niego poprawek.


TOP 200