Rachunki i rysunki w doskonałym biurze

Jeszcze jesienią ubiegłego roku czytaliśmy w prasie komputerowej o arkuszu kalkulacyjnym Quattro Pro 5.0. Po kilku miesiącach mamy na rynku kolejną wersję tego programu.

Jeszcze jesienią ubiegłego roku czytaliśmy w prasie komputerowej o arkuszu kalkulacyjnym Quattro Pro 5.0. Po kilku miesiącach mamy na rynku kolejną wersję tego programu.

Przypomnijmy historię Quattro Pro. Program ten aż do wersji 5.0 był produkowany przez Borlanda. W ubiegłym roku sprzedano go Novellowi, który bez dobrego arkusza z obsługą baz danych nie mógłby konkurować z Microsoftem na rynku pakietów zintegrowanych. Opracowywanie takiego programu od podstaw nie byłoby uzasadnione ekonomicznie, a konkurencja nagliła. Z istniejących na rynku arkuszy w grę wchodził tylko zakup produktu Borlanda. Nie każdy ma takie szczęście jak Novell, kiedy jedyne wyjście jest akurat bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż program ten miał od dawna zasłużenie wysoką markę u użytkowników. Do nowej wersji Quattro Pro wprowadzono przede wszystkim zmiany mające na celu zintegrowanie go pod względem graficznym i funkcjonalnym z pozostałymi składnikami pakietu Perfect Office Novella.

Możliwości programu

Nie sposób zaprezentować nawet głównych funkcji tego programu w jednym artykule. Zwróćmy uwagę na pewne nowości i wyróżniające go cechy.

Bazy danych

Ze względu na to, że w pakiecie Perfect Office nie ma specjalnego programu do obsługi bazy danych, wszystkie podstawowe funkcje tego typu programów znajdują się w Quattro Pro. Warto więc wiedzieć, że kupując ten program mamy pod ręką niezbędne narzędzia do obsługi baz danych wraz z Dynamic Data Exchange.

Analiza danych

Bardzo rozbudowano dział analizy danych. Analiza regresji i wariancji nie są na pewno tym co oferują specjalistyczne programy. Do prostych ekonomicznych zastosowań mogą jednak wystarczyć.

Własne aplikacje

Użytkownik może skonstruować własne okienka dialogowe, belki narzędziowe i menu. Możliwość dopasowania pulpitu do indywidualnych potrzeb użytkownika jest ważną zaletą programu.

Pomoc

Znakomicie opracowana jest pomoc ekranowa. Systematyczne ćwiczenia pod okiem "trenera" są odpowiednikiem podstawowego kursu. Natomiast doradca pomaga rozwiązać bieżące problemy. Oczywiście dla nie znających angielskiego jest to tylko niepotrzebnie zajęte miejsce na dysku.

Prezentacje i grafika

Program wyposażono w bardzo dobre narzędzia do prezentacji danych umieszczonych w arkuszu. Właściwie nie ma takich sytuacji, że czegoś nie da się zrobić. Możliwości tworzenia graficznych prezentacji są na tyle duże, że specjalny program do tych celów dla wielu użytkowników stanie się zbędny.

Jak panować nad tą maszynerią?

Możliwości funkcyjne programu są ogromne i trudno będzie to wszystko opanować lub wykorzystać przed powstaniem kolejnej wersji. Podstawową pomocą do nauki obsługi programu jest podręcznik o objętości 751 str., w którym omówiono wszystkie funkcje Quattro Pro. Dzięki obszernemu indeksowi (34 str.) można łatwo znaleźć potrzebne informacje. Wielka szkoda, że nie opracowano oddzielnego podręcznika z przykładami, jak to było w zwyczaju WordPerfecta (Learning Guide dla Presentations czy WorkBook dla WordPerfect 5.1). Tego typu książki bardzo przydają się samoukom, szczególnie w przypadku programów, takich jak Quattro Pro. Wymieszanie w dokumentacji przykładów i opisu działania funkcji tak złożonego programu utrudnia jego poznanie.

Doświadczony użytkownik komputera będzie jednak w stanie łatwo i szybko opanować podstawowe funkcje. Program ten bowiem pod względem przystępności zachował cechy produktów Borlanda.

Niestety wielu użytkowników poprzestaje na powierzchownym poznaniu programu z wielką szkodą dla siebie i firmy. Ślęczą oni potem godzinami przy monitorach robiąc to co można wykonać w kilka minut. Poznanie możliwości Quattro Pro czyni pracę łatwą, przyjemną, a przede wszystkim dużo bardziej wydajną. Użytkownikom tego programu polecam szkolenia w dobrym ośrodku, a zainwestowany w naukę czas z pewnością się opłaci.

Wymagania sprzętowe

Quattro Pro 6.0 potrzebuje 28 MB na dysku (pełna instalacja) oraz Windows 3.1. Producent zaleca 8 MB RAM nie wspominając o rodzaju procesora. Pracując z tym programem na 386DX/40 MHz z 8MB RAM nie czeka się zbyt długo aż komputer wykona polecenie. Oczywiście przy pracy z większymi arkuszami należy postarać się o lepszy procesor i więcej pamięci RAM.

Polonizacja

Dzięki temu, że program jest dla Windows nie ma kłopotu z pisaniem i drukowaniem polskich liter. Jednak arkusz kalkulacyjny z bazą danych bez możliwości sortowania według alfabetu jest ułomny. Novell, podobnie jak Borland (wyjątek dBase IV) nie spolonizował Quattro Pro. A przecież minęły już czasy, w których komputery służyły wyłącznie naukowcom znającym język angielski i mającym smykałkę do rozwiązywania zagadek.

Brak polskiej wersji to dodatkowe kłopoty z importem dokumentów z polskimi literami. Wprawdzie dla wprawnego użytkownika nie stanowi to dużego problemu, ale lepiej byłoby wykorzystać czas na pracę niż "jakoś sobie radzić". Jest to przecież produkt światowego potentata.

Współpraca z kolegami

Dla wielu użytkowników wartość programu zależy od możliwości współpracy z produktami innych firm. Quattro Pro jest oczywiście zintegrowane z pakietami Novella i Borlanda. Program wykorzystuje również technikę OLE 2. Poważną wadą, która ma być usunięta w kolejnych wersjach, jest brak możliwości bezpośredniego importu i eksportu plików z Excela 5.0 (z wzajemnością zresztą). W efekcie są sytuacje, w których użytkownik nie wybiera programu według swoich kryteriów, a według tego co mają inni, aby wymiana plików była prostsza. Poza brakiem program ma szerokie możliwości w zakresie importu i eksportu różnych formatów arkuszy, baz danych i plików graficznych.

Kupić nie kupić

Program jest dla tych, którzy potrzebują dobrego arkusza kalkulacyjnego z funkcjami tworzenia i obsługi baz danych oraz prezentacji danych liczbowych.

Quattro Pro 6.0 jest sprzedawany oddzielnie lub w pakiecie Perfect Office. Zalety Quattro Pro 6.0 można w pełni docenić, gdy korzysta się z całego Perfect Office, a polityka cenowa Novella bardzo do takiego rozwiązania zachęca. Kalkulację co się bardziej opłaca można przeprowadzić nie korzystając z arkusza.


TOP 200