Rachunek za cudzą rozmowę

Firma Mitsubishi w czerwcu 1991 r.wytoczyła proces towarzystwu telekomunikacyjnemu AT & T żądając 10 mln USD odszkodowania za zawyżone rachunki telefoniczne.

Firma Mitsubishi w czerwcu 1991 r.wytoczyła proces towarzystwu telekomunikacyjnemu AT & T żądając 10 mln USD odszkodowania za zawyżone rachunki telefoniczne.

Mitsubishi oskarżyła AT & T o złamanie warunków umowy, która przewidywała dostarczenie centrali i sprzętu telefonicznego oraz zapewnienie kontroli rozmów zamiejscowych. System kontroli okazał się niesprawny. Anonimowi hackerzy przeprowadzili kilka tysięcy rozmów telefonicznych obciążając kosztami konto Mitsubishi. Po blisko półtora roku negocjacji oskarżenie zostało wycofane. Mitsubishi i AT & T doszły do porozumienia poza salą sądową. AT & T zapłaciła odszkodowanie, ale żadna ze stron nie zgodziła się podać do publicznej wiadomości wielkości wypłaconej sumy. Ta precedensowa sprawa może pociągnąć za sobą lawinę analogicznych oskarżeń ze strony innych odbiorców sprzętu AT & T, o ile ich użytkownicy uznają, że zostali zmuszeni do opłacania rozmów przeprowadzonych przez hackerów.

Decydując się na polubowne rozwiązanie sporu AT & T uznał, że przegrana w sądzie kosztowałaby firmę więcej niż tylko odszkodowanie. Ponadto obie strony poniosły już znaczne koszty prowadząc sprawę przed sądem i dojście do porozumienia leżało w ich wspólnym interesie. AT & T jest zresztą zdania, że lawiny procesów nie będzie. Od zeszłego roku zmieniły się warunki prawne i finansowe. Uprzednio obciążenie obcego konta kosztem nieupoważnionych rozmów było wykroczeniem ściganym tylko z oskarżenia prywatnego. Obecnie jest przestępstwem, którym interesuje się prokurator z urzędu. Ponadto od niedawna każda firma ma możliwość ubezpieczenia się przed stratami powodowanymi przez hackerów. Odpowiednie polisy oferują The Travelers Corp. i Aetna Life and Casualty Co. Duże firmy będą więc zapewne dobrze zabezpieczone. Pozostają jednak mniejsze i mniej doświadczone, na które teraz zwrócą uwagę hackerzy. Dzwonienie na obcy rachunek jest bardzo popularną rozrywką w USA. Przypuszcza się, że w bieżącym roku co najmniej 35 tys. firm po raz pierwszy zetknie się z koniecznością płacenia rachunku za anonimowe rozmowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200