RSA: wykradanie kluczy szyfrujących z chipów i kart

Specjaliści z firmy Cryptography Research zamierzają zaprezentować na konferencji RSA nową metodę wykradania kluczy szyfrujących wykorzystywanych m.in. w montowanych w komputerach chipach zabezpieczających oraz kartach smart.

Pankaj Rohatgi z Cryptography Research zapowiada, że podczas swojej prezentacji pokazana zostanie nieszczelność szyfrowania w standardzie Advanced Encryption Standard (AES), wykorzystywanym w układach FPGA (field-programmable gate array). Urządzenia takie - np. chipy szyfrujące montowane na płytach głównych komputerów oraz tzw. karty smart - są oficjalnie zatwierdzonym do stosowania w amerykańskich instytucjach publicznych w ramach certyfikatu NSA Suite B (mogą one służyć do zabezpieczenia informacji o klauzuli "tajne").

"Nie ma znaczenia, kto jest producentem takiego układu - każdy model podatny jest na złamanie szyfrowania. Niezbędne do tego informacje można przejąć monitorując wysyłane przez ów układ dane" - tłumaczy Pankaj Rohatgi. Przedstawiciel Cryptography Research twierdzi, że jego firmie udało się opracować metodę na "wyciągnięcie" z opisanych powyżej urządzeń kluczy szyfrujących - wystarczy do tego kilka minut i bezpośredni dostęp do modułu.

Zobacz również:

  • Messenger będzie wreszcie szyfrować wiadomości w trybie E2EE
  • AES-128 vs AES-256 - czym różnią się znane standardy szyfrowania

"Gdy uda nam się przejąć klucz, zabezpieczenie zostaje złamane. Jeśli ktoś chce być odpornym na takie ataki, musi wiedzieć, jakie zabezpieczenia zastosować - i o tym zamierzamy mówić podczas naszej sesji na konferencji" - wyjaśnia Rohatki.

Cryptography Research zamierza udostępnić wszystkim zainteresowanym pełne informacje o nowej metodzie ataku - powinny one zainteresować zarówno producentów sprzętu szyfrującego (którzy będą mogli sprawdzić, czy ich produkty są podatne), jak i specjalistów ds. bezpieczeństwa, którzy chcieliby przyłączyć się do tworzenia metod zabezpieczających.

RSA Conference odbędzie się w dniach 25.02-01.03 w San Francisco.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200