RSA Secutity udostępnia algorytm szyfrujący swojego klucza publicznego

Analitycy twierdzą, że zaowocuje to powstawaniem większej liczby bezpiecznych aplikacji, w szczególności tworzonych przez małe firmy, które dotychczas nie były w stanie ponosić wysokich kosztów związanych z kupnem licencji.

RSA Security, producent rozwiązań szyfrujących, udostępnił algorytm szyfrowania swojego klucza publicznego. W tym tygodniu upływa okres ochrony patentowej tego algorytmu, którą został on objęty w 1983 r.

Udostępnienie algorytmu pozwoli twórcom oprogramowania z zakresu bezpieczeństwa na wykorzystywanie go bez konieczności wnoszenia opłat i ubiegania się o licencję RSA. Zdaniem analityków, zaowocuje to powstawaniem większej liczby bezpiecznych aplikacji, w szczególności tworzonych przez małe firmy, które dotychczas nie były w stanie ponosić wysokich kosztów związanych z kupnem licencji.

Według specjalistów z firmy Meta Group, dzięki upublicznieniu algorytmu będzie możliwe stworzenie jednolitych standardów w zakresie kryptografii. Algorytm RSA dotychczas znalazł zastosowanie jako standardowe rozwiązanie w wielu aplikacjach wykorzystywanych do zabezpieczania rozwiązań aplikacjach handlu elektronicznego.

Na to posunięcie RSA natychmiast zareagował największy konkurent tej firmy, irlandzki Baltimore Technologies, który zapowiedział bezpłatne udostępnienie specjalnej wersji zestawu narzędzi programistycznych Kaytools, kosztujących 10-20 tys. USD. Dotychczas nie mogły one być np. sprzedawane na terenie Stanów Zjednoczonych ze względu na umowę licencyjną zawartą z RSA.

***

Nastąpi dynamiczny rozwój rynku rozwiązań szyfrujących

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200