RSA Security otwiera oddział w Polsce

Warszawskie biuro odpowiedzialne będzie za rozwijanie działalności tej firmy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Rynki te interesują RSA ze względu na szybko rozwijający się sektor bankowości internetowej i zwiększające się zapotrzebowanie na usługi bezpiecznej transmisji danych.

RSA Security zdecydowała się na utworzenie w Warszawie własnego biura i przedstawicielstwa, które będzie odpowiedzialne za rozwijanie działalności tej firmy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Dyrektorem polskiego biura został Cezary Prokopowicz.

<b>Banki internetowe jako pierwsze</b>

Rynek tej Europy Wschodniej, zwłaszcza Polski, jest dla RSA interesujący przede wszystkim ze względu na rozwijający się szybko sektory bankowości internetowej. Banki są jednym z podstawowych odbiorców systemów zabezpieczeń oferowanych przez RSA. Obecnie trudno jest jeszcze liczyć na dużą sprzedaż, twierdzą przedstawiciele RSA Security. Ich zdaniem największym atutem RSA Security jest kompleksowość rozwiązań przeznaczonych do zabezpieczania serwerów korporacyjnych, terminali, komputerów PC, komputerów naręcznych, telefonów i sieci oraz budowy centrów weryfikacji i identyfikacji użytkowników z wykorzystaniem kluczy publicznych.

Zobacz również:

  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci
  • Rola sieci w transformacji biznesu

W Polsce RSA Security współpracuje m.in. z firmami ComArch, COMP, DNS, Prokom Software, Sekom i Solidex. Jak twierdzi Cezary Prokopowicz, już obecnie klientami RSA w Polsce są firmy telekomunikacyjne, zakłady przemysłowe, banki i inne organizacje. Firma nie może jednak ujawniać ich nazw, ponieważ klient z reguły nie chce ujawniać jakie systemy zabezpieczeń zastosował.

<b>Szyfrowanie w powietrzu</b>

Zdaniem RSA Security, jednym z najbardziej obiecujących segmentów rynku w którym można oczekiwać wzrostu popytu na systemy zabezpieczeń transmisji danych są sieci bezprzewodowe wykorzystujące interfejsy IEEE 802.11b, Bluetooth lub dostęp do danych za pośrednictwem telefonów komórkowych. We wszystkich tych przypadkach stosowane są mechanizmy zabezpieczające przed nieuprawnionym dostępem do przesyłanych informacji, ale ich skuteczność nadal ma wiele braków.

Przykładowo w sieciach IEEE 802.11b wykorzystywany jest standard WEP (Wired Equivalent Privacy) z 40-bitowym kluczem szyfrującym i algorytmem RC4. Na ostatniej konferencji SAC 2001 (Selected Areas of Cryptography) zaprezentowano metodę umożliwiającą złamanie w ciągu kilku godzin zabezpieczeń stosowanych w tych sieciach przy pomocy standardowego sprzętu komputerowego. "Choć udany atak na sieć może przeprowadzić tylko dobry specjalista, to tego typu luki są jedną z podstawowych przyczyn hamujących popularyzację sieci bezprzewodowych" - uważają przedstawiciele RSA.

Ostatnio RSA wprowadziło do oferty oprogramowanie Bsafe Wireless Core SDK - zestaw funkcji wykorzystujących algorytm RSA, które mogą być integrowane przez niezależnych producentów w sprzęcie przenośnym pracującym pod kontrolą systemów operacyjnych Symbian OS, PalmOS lub Windows CE. Zaletą Bsafe jest możliwość wymiany danych przez Internet, gdzie algorytm RSA ma dużą popularność. W porównaniu do wcześniejszych wersji Bsafe, nowy zestaw funkcji umożliwia ok. 5-krotne zwiększenie wydajności identyfikacji i szyfrowania, co ma szczególne znaczenie dla małych urządzeń przenośnych, które mają niewielką moc przetwarzania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200