RSA Security otwiera oddział w Polsce

RSA Security zdecydowała się na utworzenie w Warszawie własnego biura i przedstawicielstwa, które będą odpowiedzialne za rozwijanie działalności tej firmy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Dyrektorem polskiego biura został Cezary Prokopowicz.

RSA Security zdecydowała się na utworzenie w Warszawie własnego biura i przedstawicielstwa, które będą odpowiedzialne za rozwijanie działalności tej firmy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Dyrektorem polskiego biura został Cezary Prokopowicz.

Banki internetowe jako pierwsze

Rynek Europy Wschodniej, zwłaszcza Polski, jest dla RSA interesujący przede wszystkim ze względu na szybko rozwijający się sektor bankowości internetowej. Obecnie trudno jest jeszcze liczyć na dużą sprzedaż - twierdzą przedstawiciele RSA Security. Ich zdaniem największym atutem RSA Security jest kompleksowość rozwiązań przeznaczonych do zabezpieczania serwerów korporacyjnych, terminali, komputerów PC, komputerów naręcznych, telefonów i sieci oraz budowy centrów weryfikacji i identyfikacji użytkowników z wykorzystaniem kluczy publicznych.

W Polsce RSA Security współpracuje m.in. z firmami ComArch, COMP, DNS, Prokom Software, Sekom i Solidex. Jak twierdzi Cezary Prokopowicz, klientami RSA w Polsce są firmy telekomunikacyjne, zakłady przemysłowe, banki i inne organizacje. Firma nie może jednak ujawniać ich nazw, ponieważ klient z reguły nie chce zdradzić, jakie systemy zabezpieczeń zastosował.

Szyfrowanie w powietrzu

Zdaniem RSA Security, jednym z najbardziej obiecujących segmentów rynku, na którym można oczekiwać wzrostu popytu na systemy zabezpieczeń transmisji danych, są sieci bezprzewodowe, wykorzystujące interfejsy IEEE 802.11b, Bluetooth lub dostęp do danych za pośrednictwem telefonów komórkowych. We wszystkich tych rozwiązaniach są stosowane mechanizmy zabezpieczające przed nieuprawnionym dostępem do przesyłanych informacji, ale ich skuteczność nadal ma wiele braków.

Przykładowo, w sieciach IEEE 802.11b jest wykorzystywany standard WEP (Wired Equivalent Privacy) z 40-bitowym kluczem szyfrującym i algorytmem RC4. Na ostatniej konferencji SAC 2001 (Selected Areas of Cryptography) zaprezentowano metodę, umożliwiającą złamanie w ciągu kilku godzin zabezpieczeń stosowanych w tych sieciach za pomocą standardowego sprzętu komputerowego. "Choć udany atak na sieć może przeprowadzić tylko specjalista, to tego typu luki są jedną z podstawowych przyczyn hamujących popularyzację sieci bezprzewodowych" - uważają przedstawiciele RSA.

Niedawno RSA wprowadziła do oferty oprogramowanie Bsafe Wireless Core SDK - zestaw funkcji wykorzystujących algorytm RSA, które mogą być integrowane przez niezależnych producentów w sprzęcie przenośnym, działającym pod kontrolą systemów operacyjnych Symbian OS, PalmOS lub Windows CE. Zaletą Bsafe jest możliwość wymiany danych przez Internet, gdzie algorytm RSA ma dużą popularność. W porównaniu z wcześniejszymi wersjami Bsafe nowy zestaw funkcji pozwala na ok. 5-krotne zwiększenie wydajności identyfikacji i szyfrowania, co ma szczególne znaczenie w przypadku małych urządzeń przenośnych o niewielkiej mocy przetwarzania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200