RSA Conference: NAC nadal w centrum zainteresowań

Podczas tegorocznej imprezy RSA Conference, sesji i pokazów poświęconych NAC było mniej niż rok temu, ale zainteresowanie tą technologią nadal przejawia duża rzesza uczestników.

Szczególne zainteresowanie uczestnicy konferencji przejawiali współpracą Microsoft NAP z rozwiązaniami Cisco, ponieważ już teraz używają kluczowych produktów obu tych dostawców.

Bliska dostępność wszystkich komponentów NAP wyzwala na nowo falę zainteresowania tą technologią. Jeden z dostawców NAC, firma Bradford Networks, ogłosiła, iż posiada nowe urządzenie, które "nakłada" NAP na maszyny gościnne próbujące uzyskać dostęp do sieci. Podobne rozwiązanie zapowiada Great Bay Software.

Podczas imprezy, Microsoft gościł na swoim stoisku dostawców, których urządzenia NAC współpracują z NAP lub zapewniają kompatybilność NAP z maszynami klienckimi, na których pracują systemy operacyjne inne niż Windows. Cisco, która zapowiedziała udostępnienie urządzeń NAC kompatybilnych z NAP, nie partycypowała jednak w tej ekspozycji, prezentowanej przez Microsoft pod nazwą "The 2008 NAP World Tour".

Mimo oczywistego zainteresowania ze strony uczestników konferencji, nie można jednak pozbyć się wrażenia, że technologia NAC, jak na razie, jeszcze nie zdobyła szerszego uznania na rynku. Wrażenie to wzmacnia zniknięcie z rynku dwóch niezależnych dostawców NAC (Lockdown Networks i Caymans Systems) na przestrzeni ubiegłego roku i zmiana strategii trzeciego (Vernier Networks). Takie zdarzenia odbierane są jako przejaw przesilenia na rynku NAC. Według analityków Gartnera, sprzedaż wyposażenia NAC w roku 2007 wynosiła 225 milionów USD. W tym samym czasie sprzedaż wyposażenia IPS wyniosła 700 milionów USD, a zapór ogniowych/VPN - 3 miliardy USD.

W miarę dojrzewania technologii NAC jest jednak ona coraz częściej wdrażana i lepiej rozumiana, a główni gracze w tym obszarze - Cisco, Microsoft i, w pewnym zakresie, Juniper coraz lepiej precyzują założenia swoich koncepcji. Z tego powodu okienko sposobności, które było otwarte dla nowopowstałych dostawców niezależnych rozwiązań NAC, teraz powoli się zamyka. NAC staje się tym, czym było w założeniu: mechanizmem infrastruktury przedsiębiorstwa, a nie niezależnym produktem.

Wdrażanie NAC jest trudne - taka jest opinia zarówno Microsoftu jak i Cisco. Microsoft np. wdrożył NAP w 150 tys. urządzeń i stwierdził, że duża ich liczba nie spełnia przyjętych reguł polityk NAP.

Jednocześnie standardy NAC, które powinny przyśpieszać współdziałanie rozwiązań różnych dostawców, mogą pojawić w ciągu roku. Grupa robocza IETF uzgodniła jednolity zestaw propozycji w tym zakresie. Będą one przedłożone w Trusted Computing Group, przemysłowego stowarzyszenia dostawców, które już zadeklarowało przyjęcie tej roboczej wersji jako nieformalnego standardu.

Podczas dyskusji, jakie miały miejsce podczas konferencji, panowała też zgoda, że dostawcy NAC muszą ustanowić wspólne kryteria certyfikowania swoich urządzeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200