RISC kontra x86

Co wybrać?

W bardzo złożonych strukturach, często wieloprocesorowych, trudno jednoznacznie określić, która z wybranych architektur - w szerszym kontekście rozwiązań - przyniesie większe oszczędności. Aby móc przeprowadzić takie rozeznanie, wprowadzono specjalne kryterium oceny wydajności systemu w stosunku do poboru mocy - ilość wykonanych operacji zmiennoprzecinkowych (mierzoną w MFLOPS) wykonanych kosztem jednego wata mocy. Od października 2008 r. pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmuje superkomputer w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim, oparty o platformę IBM BladeCenter QS22 Cluster, z procesorem PowerXCell 8i 4.0 GHz (w zestawieniu 500 najbardziej wydajnych komputerów świata zajmuje 220 miejsce). Ideałem byłby wybór takiego systemu, który oferuje najlepszą wydajność w stosunku do kosztów, co w skali roku często przekłada się na bardzo konkretne wyniki finansowe.

Porównanie podstawowych platform

- ARM: (Advanced RISC Machine, pierwotnie Acorn RISC Machine) jest 32-bitową architekturą (modelem programowym) procesorów typu RISC. Różne wersje procesorów ARM są szeroko stosowane w systemach wbudowanych (ang. embedded systems) i systemach o niskim poborze mocy, ze względu na ich energooszczędną architekturę.

- RISC: (Reduced Instruction Set Computers) - nazwa architektury mikroprocesorów, która została przedstawiona pod koniec lat 70. w teoretycznych pracach na uniwersytecie Berkeley. Zredukowana liczba rozkazów do niezbędnego minimum. Ich liczba wynosi kilkadziesiąt, podczas gdy w procesorach CISC sięga setek. Do rodziny RISC należą na przykład procesory MIPS, UltraSPARC firmy Sun, SPARC64 firmy Fujitsu, ARM, czy nawet Atmel AVR używane w mikrokontrolerach i urządzeniach automatyki przemysłowej.

- CISC: (Complex Instruction Set Computers) - nazwa architektury mikroprocesorów. Pojedynczy rozkaz mikroprocesora wykonuje kilka operacji niskiego poziomu, jak na przykład pobranie z pamięci, operację arytmetyczną i zapisanie do pamięci. Przykładem procesorów z rodziny CISC jest platforma x86.


TOP 200