RIPE NCC zaczęła wydawać certyfikaty routingu

RIPE NCC (Réseaux IP Européens Network Coordination Centre) - organizacja nonprofit zarządzająca adresami internetowymi używanymi w Europie oraz na Bliskim Wschodzie - w ubiegłym tygodniu zaczęła wydawać operatorom telekomunikacyjnym nowy rodzaj certyfikatów dotyczących routingu. Ma to zapobiec powstawaniu problemów związanych z routingiem pakietów, które zdarzały się w ostatnich latach dość często w internecie.

RIPE NCC, mająca swoją siedzibę w Amsterdamie, jest jedną z pięciu regionalnych organizacji RIR (Regional Internet Registries) działających na świecie (pozostałe to, AfriNIC, APNIC, ARIN i LACNIC), które są odpowiedzialne za przyznawanie dostawcom usług sieciowych bloków adresów IP i numerów AS (Autonomous System). Inicjatywę podjętą przez RIPE NCC wspiera European Telecommunications Network Operators' Association.

RIPE NCC zaczęła wydawać certyfikaty routingu
Operatorzy telekomunikacyjni mogą występować do RIPE NCC o przyznanie im prawa do zarządzania określonymi blokami adresów IP (w tym obsługi ich routingu). RIPE NCC przypisuje adresy IP, używając do tego celu w pełni zautomatyzowany system WWW. Na formularzu LIR (Local Internet Registry) wyświetlanym przez system (kliknij tutaj) znajduje się przycisk, który pozwala wydawać użytkownikom automatycznie cyfrowe certyfikaty, upoważniające ich do tego, aby obsługiwali określone adresy IP. Mając taki certyfikat - wydawany w oparciu o technologię PKI (Public Key Infrastructure) - operator może sprawdzić, czy wskazane adresy IP nie są używane przez innych dostawców usług sieciowych.

Zobacz również:

  • Darmowy hosting bije rekordy popularności

xxx

Jedno z największych zamieszań w internecie, związanych właśnie z brakiem takiej kontroli, miało miejsce w 2008 r. Operator Pakistan Telecom dostał wtedy polecenie od rządu, aby zablokować pakistańczykom dostęp do witryny Youtube. Jednak operator skonfigurował wtedy źle tabele routingu obsługiwane przez protokół BGP (Border Gateway Protocol), co w konsekwencji doprowadziło do tego, że wielu użytkowników internetu na całym świecie nie mogło uzyskać dostępu do witryny Youtube. W zeszłym roku problemy związane z routingiem pakietów wystąpiły po błędzie popełnionym przez chińskiego operatora China Telecom.

MDOP to pakiet zawierający szereg narzędzi do zarządzania komputerami typu desktop pracującymi pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7. Są to narzędzia pozwalające testować komputery, zarządzać jego zasobami (w tym wirtualnymi maszynami) i wykonywać szereg zadań związanych z codziennymi administrowaniem komputerem. Microsoft wprowadził też do nowego pakietu MDOP 2011 Release 2 szereg istotnych poprawek do dwóch ważnych, wchodzących w jego skład modułów: Microsoft Diagnostics and Recovery Toolkit (DaRT) i Microsoft Asset Inventory Service (AIS) 2.0.

W skład pakietu MDOP 2011 R2 wchodzi nowe narzędzie noszące nazwę MBAM (Microsoft BitLocker Administration and Monitoring). BitLocker to oprogramowanie firmy Microsoft, które pozwala użytkownikom przechowywać dane w zaszyfrowanych folderach, które znajdują się na lokalnych dyskach twardych albo w pamięci przenośnych urządzeń USB. MBAM pozwala administratorom używającym oprogramowania MDOP sprawować kontrolę nad takimi folderami. Mogą oni również zarządzać kluczami odzyskiwania, które BitLocker przechowuje w zaszyfrowanej bazie danych. Wcześniej było to możliwe dopiero po przyznaniu administratorowi prawa dostępu do katalogów Active Directory.

Microsoft włączył do nowego pakietu MDOP ulepszoną wersję 7.0 narzędzia DaRT. Dlatego administrator może teraz testować oraz reinstalować system operacyjny zdalnie. Oprogramowanie DaRT można instalować w pamięci komputera przez sieć za pomocą intelowskiego protokołu PXE (Preboot Execution Environment ) lub przy użyciu USB, dysku optycznego albo partycji odzyskiwania.

Narzędzie AIS 2.0 (inwentaryzacja zasobów; warstwy sprzętowej oraz oprogramowania) oferuje również nowe opcje. Poprzednia wersja narzędzia mogła zarządzać maksymalnie 20 tysiącami klientów, a wersja 2.0 może pięć razy większą liczbą klientów (100 tys.). Microsoft wprowadził też szereg poprawek do innych narzędzi MDOP: Microsoft Application Virtualization (App-V), Microsoft Enterprise Desktop Virtualization (MED-V), Advanced Group Policy Management (AGPM) i do Microsoft Desktop Error Monitoring (DEM).

IDC ocenia, że po wdrożeniu rozwiązania MDOP firma może zaoszczędzić rocznie na zarządzaniu każdym komputerem typu desktop 252 USD. Nowe oprogramowanie MDOP 2011 R2 można pobierać z witryny Microsoft Volume Licensing, TechNet lub MSDN (Microsoft Software Developers Network). Użytkownicy Windows Intune (zarządzanie komputerami przy pomocy technologii cloud) mogą korzystać z oprogramowania w ramach posiadanej subskrypcji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200