RHEV 3.0 - premiera najnowszej platformy wirtualizacyjnej firmy Red Hat

Red Hat udostępnił oficjalnie trzecią wersję platformy wirtualizacyjnej Red Hat Enterprise Virtualization. W najnowszym wydaniu znalazły się nowe funkcje, dzięki którym RHEV ma lepiej sprawdzać się w dużych wdrożeniach, a także zupełnie nowa konsola webowa, ułatwiająca zarządzanie wirtualnymi maszynami.

RHEV jest rozwiązaniem stosunkowo młodym - Red Hat zaprezentował swoją platformę w 2009 r., czyli w momencie, w którym główni gracze na rynku rozwiązań wirtualizacyjnych (VMware, Citrix oraz Microsoft) byli już mocno okopani na swoich pozycjach. Ale produkt Red Hata ma pewne unikalne cechy, które wyróżniają go na tle konkurencji - jedną z nich jest zintegrowanie w jednej konsoli możliwości zarządzania zarówno wirtualnymi serwerami, jak i desktopami. Z RHEV korzysta obecnie wiele dużych organizacji - na liście użytkowników są m.in. IBM, NTT Communications czy DreamWorks Animation.

"RHEV 3.0 jest znaczącym krokiem na drodze do popularyzacji produktu Red Hata - najnowsze wydanie jest rozsądną alternatywą dla rozwiązań oferowanych przez VMware czy Microsoft" - komentuje Gary Chen, analityk IDC.

Zobacz również:

  • Red Hat uruchomił portal ułatwiający projektowanie aplikacji
  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

Z informacji dostarczonych przez producenta wynika, że w RHEV 3.0 pojawiło się ok. 1000 nowych funkcji i narzędzi (w porównaniu z wersją 2.0). Bieżące wydanie jest pierwszym, w którym pojawił się panel webowy, umożliwiający użytkownikom łatwe tworzenie wirtualnych maszyn na ich potrzeby (co powinno znacząco odciążyć administratorów). Zmodernizowano też komponent desktopowy RHEV, dzięki czemu w wersji 3.0 możliwie jest przechowywanie danych lokalnie, na komputerach-klientach. Interesującą nowością jest również RESTful API (Representational State Transfer-based Application Programming Interface), za pomocą którego do wybranych funkcji RHEV mogą mieć dostęp inne programy.

Programiści Red Hata skupili się również na poprawieniu skalowalności RHEV - najnowsza wersja obsługuje obecnie do 64 wirtualnych procesorów oraz do 2 terabajtów pamięci per host (wcześniej limit wynosił 16 wirtualnych procesorów i 256 GB pamięci).

Dodajmy, że wersja beta RHEV 3.0 została udostępniona w sierpniu ubiegłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200