RHEL 6.3 - Red Hat dobrze przygotowany do cloud computing

Kolejne wydanie Red Hat Enterprise Linux firma wyposażyła w nowe możliwości w zakresie pamięci masowej, wirtualizacji, bezpieczeństwa, skalowalności i wydajności.

RHEL 6.3 - Red Hat dobrze przygotowany do cloud computing

RHEL 6.3 jest to najszersza jak dotychczas aktualizacja systemu, która uwzględnia przede wszystkim potrzeby wdrożeń w wirtualizowanych środowiskach centrów danych i chmur obliczeniowych.

Polecamy Pojedynek platform wirtualizacyjnych

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT
  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI
  • Powstało stowarzyszenie OpenELA

Dla poprawieniem osiągów w zakresie wydajności, RHEL 6.3 został wyposażony w nową technologię o nazwie NUMAD(Non-Uniform Memory Alignment Daemon), wspomagającą architekturę NUMA (Non-Uniform Memory Architecture), zapewniającą udostępnianie spójnej przestrzeni adresowej w pamięci fizycznie rozproszonej (technika zarządzania pamięcią zaprojektowana da potrzeb superkomputerów). NUMAD ma tak umieszczać dane w pamięci roboczej, aby były łatwo dostępne dla procesora pracującego na tych danych.

Układy pamięci w architekturach przetwarzania współbieżnego są łatwiej dostępne z jednych CPU niż z innych - procesor szybciej uzyskuje dostęp do swojej pamięci lokalnej niż do pamięci innych procesorów lub współdzielonej. W takich architekturach system operacyjny musi zajmować się przydziałem dostępu do pamięci. Zazwyczaj deleguje zadanie do najmniej używanego CPU, nie zważając na to gdzie są zlokalizowane związane z nim dane. Dystans pomiędzy CPU i niekorzystnie zlokalizowaną pamięcią obniża ogólną wydajność systemu. NUMAD monitoruje system na bieżąco, obserwując wzorce użytkowania pamięci, co pozwala na dynamicznie rozkładnie obciążeń w celu osiągnięcia optymalnego balansu pomiędzy pamięcią i CPU.

Polecamy Linux skończył 20 lat: nowe wyzwania, nowe możliwości

Red Hat dodał też kilka nowych mechanizmów wspomagających wirtualizację. Nowe narzędzie Virt-P2V pozwala spakować całe oprogramowanie pracujące na serwerze w maszynę wirtualną, która może być następnie uruchomiona na platformie hiperwizora KVM (Kernel-based Virtual Machine). W takie wirtualne pakiety może być przekształcone zarówno środowisko RHEL jak i Windows.

W wydaniu 6.3 poprawiono również skalowalność RHEL. Dla maszyny wirtualnej pracującej na RHEL 6.3 może teraz przydzielić do 160 wirtualnych CPU (w poprzedniej wersji 64). Dynamiczny przydział procesorów wirtualnych (vCPU) do VM pozwala hostowanym systemom na zwiększanie ich liczby na bieżąco. Podwyższono również maksymalny przydział pamięci RAM dla każdego systemu-gościa - z 512GB do 2TB.

Poprawiono również bezpieczeństwo. Nowa wersja oprogramowania jest zgodna ze specyfikacją PCI-DSS (Payment Card Industry Data Security Standards) w zakresie usuwania niepotrzebnych maszyn wirtualnych z serwerów. Jest także dostosowana do pracy z nowym, silniejszym standardem szyfrowania AES-CTR (Advanced Encryption Standard Counter Mode), który będzie używany przez OpenSSH w RHEL. AES-CTR jest szczególnie dobrze dostosowany do środowisk szybkich sieci. Ponadto nowa wersja obsługuje dwuskładnikowe uwierzytelnianie - administrator może skonfigurować serwery RHEL by wymagały nie tylko hasła, ale także klucza publicznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200