RFID do metkowania sprzętu IT?

Producenci systemów RFID starają się przekonać administratorów zarządzających centrami danych, że powinni ewidencjonować i lokalizować sprzęt IT umieszczając na każdym urządzeniu znaczniki RFID. Pomysł budzi niemałe zainteresowanie, ponieważ wprowadza automatyzację i eliminuje konieczność chodzenia od jednego urządzenia do drugiego z czytnikiem kodów paskowych.

Jednocześnie specjaliści zwracają uwagę na pewne problemy. Znajdą się bowiem urządzenia, których nie będzie można w ten sposób zewidencjonować, choć fizycznie istnieją. System uzna wtedy, że urządzenia takiego po prostu nie ma. Może to być np. serwer "duch", który zainstalowano gdzieś z tyłu szafy rackowej, i który pobiera energię, pomimo że nie wykonuje żadnego ważnego zadania.

Ocenia się, że w dużych centrach danych serwerów takich może być całkiem sporo. Niekiedy kilka, a zdarza się i tak, że kilkadziesiąt. Urządzenia takie zwiększają koszty utrzymania centrum danych, obniżając jednocześnie efektywność jego pracy, nie mówiąc już o większych rachunkach płaconych za pobór energii elektrycznej.

Na początku października br. w USA (w Las Vegas) odbyła się konferencja zorganizowana przez AFCOM (organizacja promująca nowe technologie znajdujące zastosowanie w centrach danych), na której dwie firmy zaprezentowały ciekawe rozwiązania RFID, które ewidencjonują zasoby systemów IT. I chociaż nie są to drogie produkty, to uczestnicy konferencji podkreślali, że nie są jeszcze przygotowani na takie nowinki techniczne i odłożą raczej inwestycję na później.

Rozwiązania

Jedna z firm (Methode Data Solutions Group) zademonstrowała rozwiązanie U-Track: system oparty na pasywnych metkach RFID, które są aktywowane przez sygnał wysyłany przez czytnik RFID. Każdy serwer, przełącznik czy inne urządzenie znajdujące się w szafie musi wtedy mieć taką metkę. Szacuje się, że cena takiego rozwiązania wyniesie od 200 do 400 USD za jedną szafę.

Z kolei firma RF Code stosuje aktywne tagi RFID, które wysyłają sygnał radiowy do znajdującego się w pobliżu czytnika. Każdy znacznik kosztuje tu ok. 14 USD. Niektórzy uczestnicy konferencji zwracali uwagę na fakt, iż wadą takiego rozwiązania jest to, że sygnał radiowy emitowany przez metki może być odczytywany przez obce czytniki, znajdujące się na zewnątrz centrum danych. Jednak twórcy systemu zapewniają, że tak przechwycone informacje nie mogą być w żaden sposób wykorzystane, ponieważ skojarzone z numerami metek dane (mówiące dużo więcej o rodzaju i właściwościach urządzenia IT) są przechowywane wewnątrz sieci korporacyjnej, za zaporą .

RF Code oferuje tagi RFID wyposażone w niewielką baterię. Mają one żywotność ok. 7 lat, gdyż pobierają niewiele prądu i są tak skonfigurowane, że wysyłają sygnał radiowy w określonych odstępach czasu. Standardowo tag wysyła sygnał co 10 s., chociaż parametr ten można zmienić (konfigurując odpowiednio tag w fazie produkcji). Sygnał radiowy generowany przez znacznik może zostać odczytany przez czytnik oddalony o 100 do 300 m (zależnie od modelu).

System opracowany przez firmę RF Code łączy dwie technologie - RFID i transmitowanie sygnałów w paśmie podczerwieni - i składa się z:

RFID do metkowania sprzętu IT?

RF Code A740

* Urządzenia "control box" A740 dołączanego do każdej szafy, które generuje informacje z danymi identyfikującymi konkretną szafę. Urządzenie o rozmiarach talii kart wymaga zewnętrznego zasilania.

* Dwóch samoprzylepnych pasków mocowanych do drzwi szafy, które odbierają dane z urządzenia A740 (ID szafy) i emitują dalej sygnał w paśmie podczerwieni.

RFID do metkowania sprzętu IT?
* Tagów RFID dołączanych do każdego serwera (R114 por. obok), które odbierają z pasków sygnały wysyłane w paśmie podczerwieni. Znaczniki następnie drogą radiową wysyłają w odstępach kilkusekundowych zbiorcze dane identyfikujące każdą szafę i zainstalowane w niej urządzenie.

* Zamontowanych na suficie centrum danych czytników RFID, odczytujących sygnały wysyłane przez metki. Czytnik RFID zbiera dane z obszaru o powierzchni od 200 do 600 metrów kwadratowych.

* Oprogramowanie, które odczytuje dane wysyłane przez metki RFID i następnie przetwarza je, co pozwala administratorowi systemu IT śledzić na bieżąco i ewidencjonować serwery zainstalowane w centrum danych.

System jest bardzo łatwy do instalowania. Może to zrobić osoba, która nie zna podstaw działania technologii RFID czy sieci IP. Urządzenie A740 nie obsługuje bowiem połączeń IP ani nie trzeba mu przypisywać takiego adresu.

Specjaliści sądzą, że wcześniej czy później technologia RFID będzie stosowana w aplikacjach automatycznie ewidencjonujących zasoby systemów IT. Będą to zapewne tagi RFID pracujące zgodnie z nowym standardem Gen2. Nie powinny to być drogie rozwiązania, biorąc pod uwagę fakt, że pasywny znacznik kosztuje obecnie mniej niż złotówkę, a w przyszłości na pewno będzie to jeszcze mniej.


TOP 200