RFID bliżej Europy

IBM uruchomił we Francji centrum badawczo-rozwojowe, które zajmie się technologią RFID, powoli wypierającą z rynku kody kreskowe. To pierwsza tego typu placówka w Europie. Podobne ośrodki IBM prowadzi już w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Zastosowanie elektronicznych metek zapowiedziały niedawno koncerny z sektora lotniczego. Boeing Airbus oraz Delta Airlines zamierzają stosować rozwiązania RFID do oznaczania części zamiennych samolotów i opracować standard dla całego przemysłu. Linie lotnicze Delta rozważają ponadto zastosowanie technologii RFID do znakowania bagażu podróżnych. Inwestycja pochłonie od 15 do 25 mln USD, podczas gdy odszkodowania wypłacane przez przewoźnika za zagubione rzeczy sięgają 100 mln USD rocznie.

Zdania analityków na temat RFID są podzielone - od pełnych entuzjazmu prognoz wartości tego rynku (według IDC: 1,3 mld USD w 2008 r.) do głosów wątpiących w możliwość szerszego zastosowania nowej technologii poza handlem i dystrybucją. Tym dywagacjom towarzyszy alarm podnoszony przez organizacje chroniące prawa konsumentów, które dowodzą, że RFID w znaczym stopniu naruszy prywatność obywateli.

Zobacz również:

  • Spotify prognozuje 100 mld USD przychodów w ciągu 10 lat
  • W porównaniu z europejskim polski przemysł nie lubi nowoczesnych technologii
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200