R/3 wpół do piątej

SAP wprowadził na rynek system R/3 v. 4.5.

SAP wprowadził na rynek system R/3 v. 4.5.

Nowa odsłona R/3 przynosi przede wszystkim liczne modyfikacje funkcjonalności. SAP dokonał także zmian, które mają ułatwić integrację R/3 z oprogramowaniem innych producentów aplikacji dla przedsiębiorstw.

Więcej w modułach

W module kadrowo-płacowym, coraz częściej instalowanym także w polskich przedsiębiorstwach, pojawia się m.in. narzędzie do prowadzenia analiz HR Manager's Desktop.

W innych komponentach R/3 poprawiono m.in. obsługę produkcji na większą skalę (funkcja zarządzania masowymi zamówieniami), dodano możliwości rejestrowania produktów i materiałów niebezpiecznych. W niektórych rozwiązaniach branżowych pojawiły się ulepszone techniki logistyczne, takie jak przeładunek kompletacyjny (cross-docking) w centrach dystrybucyjnych, a także zarządzanie zapasami przez dostawcę (VMI). Według SAP, poprawiono zarządzanie konfiguracją produktów, szczególnie przy skomplikowanym, wielopoziomowym indeksie materiałowym.

Usprawnienia w sferze finansów w znacznej mierze dotyczą możliwości raportowania. Nowy jest komponent Business Planning, a także mechanizmy konsolidacji, w tym z szerszym niż dotychczas wykorzystaniem MS Excel.

Zmiana wdrożeń

W wersji 4.5 jest już około tysiąca interfejsów BAPI. Do obiektów biznesowych może być przyporządkowany, z wykorzystaniem funkcji Generic Object Services, start określonych procesów. Język programowania ABAP wzbogacono o nowe mechanizmy tworzenia obiektów i klas. R/3 w szerszym zakresie wykorzystuje technologię ActiveX Controls.

Modyfikacje mają ułatwić pracę administratora systemu. Interfejs użytkownika ma wbudowany mechanizm automatycznego wykrywania nowych wersji aplikacji i instalowania ich. System obsługuje również podpisy elektroniczne.

SAP modyfikuje też sposób wdrażania R/3. Nowym elementem metodyki AcceleratedSAP są narzędzia Interface Adviser i Legacy System Migration Workbench. Drugie z nich ma uprościć przejście z innych systemów do R/3. Jak zapewnia producent, aktualizacja samego systemu R/3 stanie się łatwiejsza dzięki Incremental Data Conversion - technologii stopniowego dokonywania konwersji danych do nowej wersji w trakcie normalnego przetwarzania.


TOP 200