Quo vadis server?

Od słów do czynów

Zapowiedzi HP nie dotyczą odległej przyszłości. Pierwsze usprawnienia już znajdują się w najnowszych serwerach firmy. Pozostałe trafią do nich w ciągu najbliższych dwóch lat.

Hewlett-Packard wprowadził na rynek nową kartę zarządzania wyposażoną w rozwiązanie Web-on-Chip. Współpracuje ona z dostarczanym wraz z nią oprogramowanie pcAnywhere32 firmy Symantec. Po zainstalowaniu karty w serwerze, administrator ma do niego pełny dostęp łącznie z możliwością przekazywania jego obrazu na stację roboczą, z której się on loguje, i wydawanych przez niego poleceń ponownie do serwera. Realizacja zdalnej sesji kontroli może odbywać się za pomocą modemu podłączonego bezpośrednio do karty lub sieci komputerowej. Podczas niej administrator może korzystać ze specjalnego oprogramowania klienckiego pcAnywhere32 bądź zwykłej przeglądarki WWW . Dostęp do serwera możliwy jest bez względu na to, czy jest on w danej chwili włączony, czy nie. Możliwe jest też zdalne wyłączanie i włączanie serwera bez konieczności przerywania realizowanej sesji komunikacyjnej.

Karta HP TopTools Remote Control Card jest standardowym wyposażeniem wprowadzonego pod koniec maja na rynek serwera LH 3. Zawiera on jeszcze jedną innowację - sterownik HP NetRAID-3Si pracujący w technologiach I2O i LVD (Low-Voltage Differential). Umożliwiają one dwukrotne zwiększenie przepustowości szyny SCSI, dzięki czemu wynosi ona 80 MB/s, a szyna może mieć długość do 12 m.

Stojące i do szafy

Nowe serwery LH 3 i LH 3r zastępują dostępne na rynku maszyny LH i LH II (będą one jeszcze do końca br.). Jedyną różnicą obu nowych serwerów jest obudowa - pierwszy dostarczany jest w wersji wolno stojącej, drugi - od razu przygotowany do montażu w szafie przemysłowej (rack). Niemniej obie wersje serwerów nie różnią się budową wewnętrzną, co powoduje, że w przypadku chęci zainstalowania wolno stojącego serwera w racku wystarczy zmienić jego obudowę.

Serwer wyposażony jest w dwa złącza Deschutes Slot 1 dla procesorów Pentium II 350 MHz i 400 MHz. "Jesienią br. będą udostępnione nowe płyty procesorów pracujące w standardzie Deschutes Slot 2, co pozwoli rozbudować ten sam serwer do maksymalnie czterech procesorów" - zapewnia Jerzy Sław.

Procesor może być wyposażony w 1 GB pamięci ECC SDRAM, obsługujący mechanizm nazywany scrubbing. Umożliwia on nie tylko wykrycie błędu w pamięci i przekazanie tej informacji procesorowi, tak jak to ma miejsce w pamięciach typu ECC, ale także automatyczne poprawienie błędnego wpisu do pamięci.

Standardowo wraz z serwerem dostarczany jest wewnętrzny napęd taśmowy HP SureStore DAT 24x6i ze zmieniaczem na sześć taśm, z których każda ma pojemność do 24 GB (z kompresją). Klient nabywający serwer otrzymuje też oprogramowanie umożliwiające określenie harmonogramu automatycznych archiwizacji danych, co pozwala, przy określeniu optymalnego scenariusza archiwizacji i małej liczby przechowywanych danych, zrezygnować z wymiany taśm - dane będą zapisywane w różnych okresach na różnych taśmach.

LH 3 i LH 3r umożliwiają instalację do 12 dysków w ramach jednego serwera. Pozwala to stworzyć macierz dyskową o łącznej pojemności do 144 GB.

Wraz z serwerem dostarczane jest także bogate oprogramowanie. Oprócz wspomnianego narzędzia TopTools, użytkownik otrzymuje pakiet HP OpenView ManageX Special Edition. W odróżnieniu od TopTools, pozwala on zarządzać zdarzeniami na poziomie systemu operacyjnego (pracuje w środowisku Windows NT), nie sprzętu. Dzięki temu informuje administratora o problemach występujących bezpośrednio w systemie operacyjnym i umożliwia zdalne zarządzanie systemem za pomocą przeglądarki WWW . Aplikacja może także automatycznie podejmować określone działania w przypadku wystąpienia zdefiniowanych wcześniej przez administratora zdarzeń. Znakomicie sprawdza się przy monitorowaniu wydajności systemu i planowaniu jego rozbudowy.


TOP 200