Qualcomm wkroczył na rynek serwerowych układów CPU

Zeszły tydzień był dla firmy Qualcomm bardzo ważny, gdyż weszła na zupełnie dla niej nowy rynek. Do tej pory produkowała wyłącznie mobilne układy scalone, a obecnie wprowadza do oferty również układy przeznaczona dla pecetów oraz serwerów. Oznacza to, że Intelowi przybył nowy rywal.

Qualcomm zaprezentował najpierw swój pierwszy serwerowy procesor, któremu nadał nazwę Centriq 2400. Kilka godzin później pokazał procesor zaprojektowany z myślą o pecetach. To układ bazujący na architekturze Snapdragon 835. Z racji wspieranych funkcjonalności będzie mógł być też instalowany w smartfonach klasy „high-end”.

Analitycy zwracają uwagę na fakt, że Qualcomm i Intel rozwijają się dokładnie w różnych kierunkach. Chodzi o to, że na początku Qualcomm miał w ofercie wyłącznie mobilne układy scalone, a Intel układy instalowane w pecetach i serwerach. Teraz Intel zainteresował się układami mobilnymi, a Qualcomm pecetowymi i serwerowymi.

Zobacz również:

  • UE uchyla grzywnę antymonopolową nałożoną na Qualcomm
  • TSMC rozpocznie produkcję w 2 nm w 2025 roku

Ale wróćmy do układu Centriq 2400. Ma on aż 48 rdzeni obliczeniowych i jest produkowany przy użyciu 10-cio nanometrowej technologii FinFET. Specjaliści twierdzą, że jest to ze wszech miar godny zainteresowania produkt. Wyrażają jednak wątpliwość, czy Qualcomm nie zdecydował się aby za późno wejść na ten rynek, na którym od lat pierwsze skrzypce grają takie firmy, jak Intel AMD czy IBM. Dlatego będą z zainteresowaniem śledzić, jak Centriq 2400 zostanie przyjęty przez producentów serwerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200