QLogic oferuje klastrowe bufory NAND/flash

QLogic wprowadza na rynek adapter SAN pełniący rolę pojemnego, klastrowego bufora na dane. Produkt nosi nazwę FabricCache i wykorzystuje pamięci NAND/flash (zawierające układy typy SLC; Single-Level Cell) oraz firmową technologię Mt. Rainier (Mount Rainier).

Firma nadała pierwszemu adapterowi linii FabricCache nazwę FabricCache 1000. Jest on dostępny w dwóch wersjach: o pojemności 200 GB oraz 400 GB. Całe rozwiązanie składa się z dwóch kart - z karty HBA linii QLE10000 zawierającej dwa porty FC 8 GB/s oraz z zintegrowanej z nią karty PCIe zawierającej pamięć NAND/flash.

Po umieszczeniu kart w serwerze (oraz zainstalowaniu na nim specjalnego sterownika), adapter może świadczyć swe usługi zarówno temu serwerowi, jak i innym serwerom pracującym w danym środowisku, pełniąc w ten sposób rolę globalnego bufora na dane.

Mniejszy adapter składa się z karty HBA QLE10522-C i towarzyszącej jej karty z pamięcią flash o pojemności 200 GB, a większy z karty HBA QLE10542-C i towarzyszącej jej karty z pamięcią flash o pojemności 400 GB. Producent informuje, że karty wykonują wszystkie zadania same, nie obciążając w najmniejszym stopniu układów CPU zainstalowanych w serwerze.

Instalując adaptery FabricCache w więcej niż jednym serwerze wchodzącym w skład klastra, administrator może zbudować jeden bardzo pojemny, globalny bufor na dane, świadczący swe usługi każdej aplikacji uruchomionej na dowolnym serwerze. Instalując więc adapter FabricCache na czterech serwerach, zainstalowane na nich aplikacje jak i hiperwizory mają do dyspozycji bufor na dane mający pojemność 1,6 TB. Gdy wirtualna maszyna przenosi się z jednego fizycznego serwera na inny, bufor odnotowuje ten fakt, zabezpiecza dane i obsługuje ją dalej.

QLogic zapowiada, że pracuje już nad podobnym rozwiązaniem bazującym na kartach Ethernet 40 i 100 Gb/s, które będą obsługiwać połączenie sieciowe FCoE (Fibre Channel over Ethernet) i iSCSI. Firma zamierza też w przyszłości oferować adaptery FabricCache razem ze zintegrowanymi z nimi dyskami SSD/SAS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200