QAD oferuje nowe narzędzia planistyczne

Zakup DynaSys sprawił, że w ofercie QAD znalazły się zaawansowane narzędzia do zarządzania łańcuchem dostaw oraz planowania operacji i strategii.

W czerwcu 2012 r. firma QAD sfinalizowała zakup francuskiej spółki DynaSys. Warta 6 mln euro transakcja pozwoliła na rozszerzenie oferty QAD w zakresie narzędzi wspierających kompleksowe prognozowanie, planowanie i optymalizację przebiegu łańcuchów dostaw. Teraz rozwiązanie, które wspiera procesy logistyczne, prognostyczne i optymalizacyjne na poziomie strategii i operacji, jest dostępne w ofercie QAD Polska.

Moduły do ERP

Niektóre z rozwijanych przez DynaSys narzędzi linii n.SKEP zostały bezpośrednio włączone do systemu QAD Enterprise Applications. Chodzi o rozwiązania wspierające planowanie popytu oraz sprzedaży i operacji. Dodatkowe moduły oferowane są jako rozszerzenia standardowych możliwości. QAD kieruje ofertę do firm korzystających z systemów ERP innych dostawców - jako samodzielny produkt rozwiązania n.SKEP są oferowane pod nazwą QAD Demand and Supply Chain Planning.

Według przedstawicieli producenta rozwiązanie charakteruje się wysokim potencjałem w optymalizacji działalności produkcyjnej. "Nie jest dziś problemem wyprodukować towar. Problemem jest produkcja towarów, które nie trafią w rynkową próżnię, ale zostaną sprzedane. Nasza nowa oferta ułatwia sprostanie takim wyzwaniom" - twierdzi Jarosław Jaśkiewicz, dyrektor ds. produktu w QAD Polska.

Idea rozwiązania opiera się na założeniu, że mechanizmy MRP powinny działać na bazie usystematyzowanej wiedzy na temat popytu, podaży i współpracy z rynkiem. "QAD Demand and Supply Chain Planning układa plan produkcji, który jest dobry i możliwy do wykonania. To prawdziwy element przewagi nad typowymi narzędziami wbudowanymi w ERP. Dodatkową korzyścią jest możliwość skrupulatnego zoptymalizowania sieci dostaw, w tym lokalizacji zakładów, linii produkcyjnych czy centrów dystrybucyjnych tak, aby cały łańcuch działał optymalnie" - dodaje Piotr Goleń, odpowiedzialny za sprzedaż rozwiązań z nowej oferty na polskim rynku.

Oprogramowanie wspiera działania związane z planowaniem operacji produkcyjno-dystrybucyjnych oraz zakupów, sprzedaży i dystrybucji. Wspierane są też działania związane z pomiarem efektywności łańcuchów dostaw. Rozwijane przez firmę DynaSys narzędzia wykorzystują metody statystyczne i silnik optymalizacyjny IBM ILOG.

Szeroki rynek i ambitne plany

Piotr Goleń, menedżer odpowiedzialny w QAD za rozwiązania DynaSys

Rozwiązania DynaSys kierujemy zarówno do naszych dotychczasowych klientów, jak i do firm, które korzystają z innych dojrzałych systemów klasy ERP - takich jak SAP, JDEdwards, Baan czy IFS.

Oprogramowanie DynaSys jest wykorzystywane w wielu gałęziach sektora produkcyjnego. Wśród klientów spółki wymieniane są koncerny, takie jak: Cadbury, Coca Cola, Piaget, Johnson & Johnson. Rozwiązania znajdują zastosowanie w firmach dystrybucyjnych. Często stają się uzupełnieniem standardowych modułów planistycznych wbudowanych w typowe rozwiązania klasy ERP. Aż 80% użytkowników rozwiązań DynaSys to firmy korzystające z systemów biznesowych SAP i Oracle.

Na polskim rynku oprogramowanie będzie oferowane firmom korzystającym z systemów konkurencyjnych wobec narzędzi QAD Enterprise Applications. "Widzimy duże zapotrzebowanie na zaawansowane narzędzia planistyczne. Rozbudowanych funkcji brakuje w wielu popularnych systemach. Rozwiązania DynaSys kierujemy do naszych dotychczasowych klientów i do firm produkcyjnych oraz dystrybucyjnych, które korzystają z innych dojrzałych systemów klasy ERP" - podkreśla Piotr Goleń.

Dzięki nowej ofercie QAD chce uzyskać czołową pozycję na rynku narzędzi do zaawansowanej optymalizacji procesów produkcyjno-dystrybucyjnych. Oprogramowanie jest oferowane dla największych firm sektora przemysłowego. "Obok segmentów, wokół których od lat koncentrujemy naszą ofertę oprogramowania ERP, wzmocnimy dotarcie do firm z sektora handlu i dystrybucji" - zapowiada Jarosław Jaśkiewicz. Projekty wdrożeniowe realizowane na polskim rynku mają być prowadzone we współpracy z siecią partnerów QAD. Niewykluczone, że oferta będzie skierowana także dla mniejszych firm.

Systematyczny rozwój ERP

W październiku 2012 r. na rynek trafiła najnowsza wersja systemu ERP firmy QAD. Nacisk położono na analitykę biznesową, zarządzanie procesami biznesowymi i rozwiązania mobilne. Zastosowanie urządzeń mobilnych ma wykraczać poza typowe raportowanie. Z poziomu tabletów i telefonów dostępne mają być narzędzia operacyjne. Zmiany w interfejsie oprogramowania QAD Enterprise Applications idą w kierunku wykorzystania potencjału zaszytego w systemie modułu BPM. "Narzędzia do modelowania procesów są wbudowane w interfejs. Rozwiązanie daje możliwość łatwego sterowania całym procesem, w zależności od uprawnień użytkownika. W interfejs wbudowane są mechanizmy automatycznych powiadomień" - mówi Przemysław Boniecki, konsultant biznesowy QAD. Koncepcja map procesów i najlepszych praktyk branżowych daje przyspieszenie i redukuje koszty wdrożenia. Nowe funkcje pozwalają na swobodną modyfikację modeli procesów dostarczonych wraz z systemem. Mapy stają się punktem wyjścia do modelowania procesów pod konkretną firmę. Plany dotyczące funkcji opartych na module BPM obejmują rozwój map procesów w obszarach zakupów, produkcji, finansów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200