Python aspiruje do najpopularniejszego języka programowania

C i Java pozostają najpopularniejszymi językami programowania, ale Python depcze im po piętach i wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości może się wysunąć na pierwsze miejsce.

Python

Tak wynika z najnowszego, czerwcowego rankingu popularności tego typu narzędzi, publikowanego cyklicznie przez Tiobe (jest to dobrze znany deweloperom tzw. indeks Tiobe). Różnica między językami C (pierwsze miejsce) i Python (trzecie miejsce) jest obecnie minimalna i wynosi tylko 0,67%.

Indeks Tiobe powstaje w specyficzny sposób. Jest redagowany w oparciu o ilość zapytań zawierających nazwę ocenianego języka programowania, jakie internauci wysyłają do kilku wiodących na rynku wyszukiwarek i witryn, takich jak Google, Bing, Baidu i Wikipedia.

Zobacz również:

  • Co z aplikacjami Android na Windows 11? Szczegóły
  • Python na szczycie indeksu języków Tiobe
  • Ten groźny ransomware napisany w języku Python atakuje platformy ESXi

Pierwsza dziesiątka w tym rankingu przedstawia się aktualnie następująco: C, Java, Pyton, C++, C#, Visual Basic, Javascript, PHP, Assembly Language i SQL. Język Rust awansował i przeskoczył z 30 na 27 miejsce. Również JavaScript awansował o osiem miejsc (z 45 na 37).

Zalety języka Pyhona docenia Microsoft, co ma związek z przyjętą przez tę firmę strategią dotyczącą dalszego rozwoju chmurowej platformy Azure. Korporacja zatrudniła nawet ostatnio twórcę tego języka (Guido van Rossuma), dając mu wolną rękę w procesie udoskonalanie tego narzędzia. Chodzi głównie o to iż Python zużywa zbyt dużo pamięci, przegrywając póki co na tym polu z innymi językami programowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200