Puchar za wyobraźnię

"Już po pierwszym starcie w konkursie dostałem propozycję pracy, którą przyjąłem i dziś pracuję w firmie zajmującej się projektowaniem oprogramowania dla banków inwestycyjnych. Udział w konkursie dał mi: umiejętność pracy w grupie, pod presją czasu, w dużym stresie. To nie studia, na których zawsze jest drugi termin poprawkowy" - uśmiecha się Grzegorz Glonek. W zeszłym roku dwóch członków zespołu fteams - Krzysztof Szokal-Egird i Kamil Kulesza - powołało firmę SiK! Solutions, która ma się zająć komercjalizacją jego dotychczasowych osiągnięć. Firma do tej pory współpracowała z Urzędem Miasta Łodzi i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w ramach projektu eTrip. W tej chwili - ze względu na przetasowania personalne w urzędzie - projekt nieco wyhamował, ale ma ponownie nabrać rozpędu po nawiązaniu współpracy z siecią Orange, dzięki której podróżni za pośrednictwem swoich telefonów otrzymają informację o faktycznej sytuacji w mieście, a nie jedynie o sytuacji, która powinna wynikać z zaplanowanego rozkładu jazdy.

Drugim projektem SiK! Solutions jest oczywiście system Eduko, który opiera się na wirtualnej tablicy. Dzięki niej nauczyciele z całego świata mogą prowadzić zajęcia w szkołach, do których - ze względów np. finansowych - nie są w stanie dojechać. "W tej chwili komercjalizujemy to rozwiązanie, ale w nieco innym stylu niż planowaliśmy. We współpracy z jedną z warszawskich firm doradczych tworzymy narzędzie umożliwiające zdalne prowadzenie warsztatów dla klientów korporacyjnych. Opracowane rozwiązanie będziemy dystrybuować na rynku polskim i amerykańskim" - mówi Kamil Kulesza. Kwestią otwartą pozostaje opracowane przez zespół rozwiązanie umożliwiające przesyłanie np. rozdziału podręcznika w formie MMS-a. "Być może zdołamy to rozwinąć jako narzędzie do zdalnej nauki np. języków obcych" - zastanawia się Kamil Kulesza.

Członkowie zespołu fteams to: Grzegorz Glonek - lider, Magda Jonczyk - grafik, Jacek Pintera - programista, Daniel Moliński - programista, Tomasz Ciejka - programista oraz dr inż. Jarosław Koszuk - mentor, opiekun.

Pomoc venture capital

W przygotowaniu projektu zespołu fteams do finałowej prezentacji pomogą konsultanci funduszu Helix Ventures. "Z naszych dotychczasowych rozmów z tym funduszem wynika, że będzie to pomoc merytoryczna głównie od strony biznesowej. Podpowiedzą nam, na co zwracają uwagę sędziowie i jakie alternatywne zastosowania naszego systemu możemy im zaprezentować. Pomogą też w analizie potencjału rynkowego naszej aplikacji. Być może jedna z firm, z którą współpracują, pomoże nam w opracowaniu zagadnień związanych z rozpoznawaniem mowy" - mówi Grzegorz Glonek. "Ogólnie rzecz biorąc autorzy projektów IT przykładają dużą wagę do technologicznej elegancji rozwiązań, ale często odbywa się to kosztem dopracowania modelu biznesowego, na który zwracają uwagę inwestorzy czy jurorzy Imagine Cup. Niedopracowany model wprowadzenia tych usług na rynek okazuje się być słabością najbardziej technologicznie fascynujących projektów" - mówi Dariusz Wiatr, prezes zarządu i partner zarządzający w Helix Ventures. "Dla nas udział w tych projektach jest bardzo ważny z dwóch powodów: po pierwsze taki konkurs zbliża świat akademicki do świata inwestorów pomiędzy którymi wciąż istnieje istotna luka; po drugie mamy okazję dotarcia do uzdolnionych technicznie młodych ludzi, którzy już są przedsiębiorcami lub mają zadatki na dobrych przedsiębiorców" - dodaje.


TOP 200