Publiczny Ethernet

Metropolitalna sieć ethernetowa z etykietowaniem MPLS umożliwia skalowanie szybkości transmisji z gwarancją jakości usług QoS oraz przesyłanie głosu i obrazu w czasie rzeczywistym. Rozwiązania praktyczne już udostępniają nowe aplikacje, obejmujące zdalne nauczanie, telefonię IP, wideo na żądanie VoD oraz transmisje telewizyjne i multimedialne.

Metropolitalna sieć ethernetowa z etykietowaniem MPLS umożliwia skalowanie szybkości transmisji z gwarancją jakości usług QoS oraz przesyłanie głosu i obrazu w czasie rzeczywistym. Rozwiązania praktyczne już udostępniają nowe aplikacje, obejmujące zdalne nauczanie, telefonię IP, wideo na żądanie VoD oraz transmisje telewizyjne i multimedialne.

Przez lata domeną Ethernetu były zakładowe sieci LAN (10 Mb/s), których zasięg i szybkość transportu stopniowo wzrastała, osiągając w ostatnich latach ponad tysiąckrotnie większą przepływność (powyżej 10 Gb/s) w szkieletowych sieciach metropolitalnych. Odgałęzienia Metro Ethernetu wykonane w technologii Gigabit Ethernet standardowo osiągają zasięg do 70 km - co bez kłopotów umożliwia instalację lokalnych segmentów metropolitalnych bezpośrednio do użytkownika. Dzięki temu nośne hasło "Gigabitowy Ethernet do biurka" stało się wreszcie możliwe w realizacji, chociaż niewiele jest jeszcze aplikacji sieciowych, które wymagają takiej przepływności dla zwykłego użytkownika komputera w domu. Obecnie większości odbiorców indywidualnych oraz niewielkich firm nadal wystarcza pasmo Fast Ethernet 100 Mb/s.

Więcej Ethernetu w mieście

Publiczny Ethernet

Skalowanie Metro Ethernetu

Zasadniczym problemem aplikacji udostępnianych w sieciach ethernetowych jest zachowanie parametrów gwarantowanego poziomu jakości usług (QoS - Quality of Service), niezbędnego do pracy w czasie rzeczywistym. Dlatego do niedawna jeszcze sądzono, że w sieciach szkieletowych MAN i WAN będzie niepodzielnie panowała szybka technologia ATM - w której zachowanie parametrów jakościowych QoS nie sprawia większych trudności - a Ethernet będzie obsługiwał jedynie sieci lokalne. Pogląd ten nie wytrzymał próby czasu, a pierścieniowa lub kratowa sieć wykonana zgodnie ze standardem Ethernet jest teraz prostsza i tańsza w budowie oraz eksploatacji od ATM.

Instalowana w szkielecie sieci metropolitalnej technologia ATM (622 Mb/s) straciła pozycję lidera na rzecz szybkich, sprawdzonych i udokumentowanych standardami rozwiązań ethernetowych 1-10 Gb/s. Zaletą takiego rozwiązania jest niższa cena sieci MAN w stosunku do ATM, a stosowanie jednej technologii - tej samej, z jakiej korzystają klienci w swych terminalach - ułatwia zarządzanie całością sieci.

Rozwój technologii dostępowych xDSL pozwolił na użytkowanie szerszego pasma bezpośrednio u abonenta w domu. Jeszcze kilka lat temu indywidualni odbiorcy byli zadowoleni z linii cyfrowych BRA ISDN (64-128 kb/s). Teraz, korzystając z modemów szerokopasmowych, mogą oni prawie bez ograniczeń i w podobnej cenie użytkować znacznie szersze pasmo dosyłowe 3-6 Mb/s, coraz częściej sięgające 50 Mb/s (VDSL). Apetyt klientów na pasmo nadal jednak rośnie, głównie za sprawą aplikacji multimedialnych.

Dopiero dostęp przez szerokopasmowy Ethernet może też zaspokoić bieżące potrzeby przedsiębiorstw. Sukces Ethernetu w sieciach rozległych WAN sprawił, że również infrastruktura sieci miejskich jest stopniowo zastępowana rozwiązaniami ethernetowymi o większych możliwościach przesyłowych, zwłaszcza że pojawiły się w końcu szczegółowe standardy dotyczące optycznych i miedzianych rozwiązań 10GbE.

Trendy szerokopasmowe

Zapotrzebowanie na dwukierunkowe usługi szerokopasmowe oraz rosnąca liczba odbiorców usług multimedialnych spowodowała konieczność rozszerzenia dostępnego pasma przypadającego na jednego abonenta sieci przewodowej (łącza optyczne i miedziane).

Metropolitalny rynek szerokopasmowy uległ radykalnym zmianom, głównie na skutek wielu jednocześnie oddziałujących czynników. Należą do nich:

  • wzrost zainteresowania sieciami domowymi. Dostęp jednego domowego komputera nawet do szybkiego łącza już nie wystarcza. Klienci oczekują teraz jednoczesnego funkcjonowania wielu urządzeń końcowych (PC, konsole gier, odbiorniki TV, kino domowe, moduły set-top-box);
  • tworzenie aplikacji szerokopasmowych. Zapotrzebowanie na usługi szerokopasmowe wzrasta w miarę rozwoju technologii dostępowych. Teraz obejmują one zaawansowane aplikacje, takie jak: zdalny dostęp do firmowych baz danych, konsultacje zdrowotne na odległość, dostęp do rozrywki na żądanie oraz gry w czasie rzeczywistym z udziałem wielu użytkowników;
  • dostęp do szerszego pasma. Przekaz głosowy przez tradycyjne sieci telekomunikacyjne ma coraz mniejsze znaczenie. Abonenci w metropolii oczekują teraz bardziej zaawansowanych usług wideotelefonicznych i wideokonferencyjnych, które stopniowo wypierają tradycyjne kontakty za pomocą głosu przesyłanego przez linie telefoniczne;
  • potrzeba skalowania pasma na żądanie. Odmienne usługi telekomunikacyjne potrzebują zróżnicowanych szybkości transportowych, a płatna oferta dyskretnych szybkości łączy transportowych (64 kb/s, 512 kb/s, 2 Mb/s, 6 Mb/s) nie jest optymalnym rozwiązaniem, ani pod względem kosztów połączeń, ani efektywności wykorzystania kanałów transportowych. Elastyczna adaptacja szybkości kanału do wymagań konkretnych aplikacji stanowi obecnie podstawę obniżania kosztów eksploatacyjnych w nowych rozwiązaniach szerokopasmowych.
  • konieczność obniżania kosztów. Oferta pojedynczych usług o większych szybkościach transportowych prowadzi do spadku zysków operatorów w istniejących sieciach, a tym samym obniżanie ich zyskowności (ARPU), co ogólnie przyczynia się do ograniczania dalszej penetracji szerokopasmowej przez operatorów;
Publiczny Ethernet

Dostarczanie aplikacji w sieci Metro

Sprawą zasadniczej wagi jest obniżanie kosztów usług szerokopasmowych przez wdrażanie skalowanych rozwiązań dostępowych w technologii EoDSL (Ethernet over DSL). Bez dodatkowych konwersji sieci te mogą współpracować z multimedialną siecią publicznego Ethernetu w mieście i z innymi rozwiązaniami ethernetowymi. Zgodność z istniejącymi od 25 lat standardami Ethernetu oraz sprawdzone w działaniu procedury dają praktycznie gwarancję obniżania kosztów takich instalacji. Najbardziej istotną zmianą stało się wdrożenie protokołu IP do technologii transportu optycznego DWDM, a także możliwość ramkowania komunikatów IP zgodnie ze standardem Ethernetu - co prowadzi do uproszczenia architektury sieci i struktur zarządzania.

Implementacja protokołu IP w szkielecie sieci optycznej (IPoWDM) daje stosunkowo proste przeniesienie wielousługowego ruchu na poziom IP. Od lat proces ten stale rozszerza się, obejmując kolejne obszary usług telekomunikacyjnych, co unaocznia fakt, że od 2003 r. większość międzynarodowej wymiany ruchu telefonicznego dokonuje się wyłącznie za pośrednictwem protokołu IP. Obecnie szacuje się, że w efekcie modernizacji stosu protokołów IP/ATM/SDH/DWDM do prostszej struktury IP/DWDM uzyskuje się spadek kosztów inwestycyjnych (CAPEX) o ponad 50% oraz spadek kosztów operacyjnych (OPEX) do 60%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200