Publiczne sieci Wlan kolej na operatorów

Operator ma zapewniać:

  • bezpieczne uwierzytelnianie i autoryzację użytkownika - stosowanie bezpiecznego kanału SMS przy zakładaniu konta, sesja SSL do uwierzytelniania;

  • bezpieczeństwo sieciowe na poziomie ruchu IP - stąd oferowana już w fazie uruchomienia osobista, konfigurowalna zapora sieciowa dla każdego użytkownika.
Planowane jest również wdrożenie Sim Based Autentication (jedna z alternatyw standardu EAP-SIM).

Istotną kwestią są parametry transmisyjne. PTC, operator sieci Era zakłada podłączanie hot spotów łączami o dużej przepływności do ogólnokrajowej sieci ISP (minimum 2 Mb/s). Każdy punkt dostępowy jest połączony dedykowanym pasmem 100 Mb/s, zadbano również o odpowiednią gęstość AP w ramach danego hot spota. Zastosowano także próg logiczny: by uniknąć rywalizacji o pasmo, ograniczono pulę DHCP do obsługi połączonych użytkowników.

Publiczne sieci Wlan kolej na operatorów

<b>Rys. 7</b> Mapa lokalizacji hot spotów PTC ERA GSM

Jeśli chodzi o roaming, to za podstawę uznano model oparty na specyfikacji GSM Association IR.61 (tak jak jest to realizowane w GPRS lub MMS). Gdyby było to uzasadnione biznesowo, będzie także możliwa obsługa roamingu WLAN z brokerami, czyli korzystanie z usług roamingowych świadczonych przez niezależnego dostawcę (np. Excilan).

Billing ma być elastyczny. Podstawą do rozliczeń może być czas, całkowity wolumen przesyłanych danych, wolumen do lub od użytkownika oraz konkretna usługa - billing per event (np. za film). Możliwe jest stosowanie usług zarówno post-paid, jak i pre-paid przy użyciu kart zdrapek, kart kredytowych czy SMS premium.

Era do końca 2003 r. zamierza uruchomić ponad 70 hot spotów. Traktując WLAN jako kolejne medium, planuje się w przyszłości integrację tej usługi z GPRS czy UMTS (dotyczy to uwierzytelniania z kartą SIM oraz pełnej integracji między technologiami dostępowymi przy wykorzystaniu np. Mobile IP).

Polkomtel

Publiczne sieci Wlan kolej na operatorów

<b>Rys. 8</b> Projekt realizacji roamingu w PWLAN sieci IDEA

Komercyjne uruchomienie usługi dostępu do Internetu przez publiczne sieci WLAN planuje również Polkomtel. Na razie operator sieci Plus GSM uruchomił 6 testowych hot spotów, a ich liczba ma rosnąć. Rozwiązanie WLAN w całości oparto na omówionej wcześniej platformie CMX Cisco i jest wdrażane przez firmę ATM. Zakres prac realizowanych przez ATM obejmuje współudział w opracowaniu projektu technicznego, dostawę, instalowanie i konfigurowanie komponentów systemu, przeszkolenie personelu Polkomtela oraz obsługę serwisową.

Użytkownik, który ma odpowiedni terminal bezprzewodowy i znajduje się w zasięgu działania sieci WLAN Plus GSM, może dołączyć się do niej przez:

  • wybranie sieci o identyfikatorze (SSID) plusgsm;

  • ustawienie trybu pracy karty WLAN na infrastructure;

  • ustawienie opcji automatycznego uzyskiwania adresu IP (DHCP).
W fazie testowej dostęp do Internetu jest bezpłatny - sieć jest odłączona od centralnego systemu autoryzacyjno-billingowego.

W niższej warstwie sprzętowej i medium radiowego urządzenia WLAN w sieci Plus są zarządzane przy użyciu pakietu CiscoWorks. Oprogramowanie CiscoWorks pozwala na identyfikację wszystkich funkcjonujących w sieci punktów dostępowych (Cisco Aironet) oraz prowadzenie analizy obciążenia poszczególnych urządzeń.

W wywiadzie udzielonym dla tygodnika Computerworld Grzegorz Kowalski, kierownik projektu WLAN w Polkomtel, stwierdził, iż najbardziej czasochłonne jest zapewnienie łączności pomiędzy hot spotem a siecią szkieletową. ¸ączność ta jest realizowana za pomocą radiolinii lub światłowodu.

Użytkownik ma mieć zagwarantowane połączenie z Internetem o szybkości co najmniej 256 kb/s. W przypadku problemów związanych z wydajnością interfejsu radiowego Polkomtel będzie zwiększać liczbę punktów dostępowych w poszczególnych hot spotach.


TOP 200